به گزارشافکارخبر، در حالی که قیمت نفت در بازار جهانی روند نزولی به خود گرفته و این روزها شاهد کمترین رقم قیمت نفت در سال های اخیر هستیم، خبرهایی از ارائه تخفیف قیمت نفت از سوی برخی از مسئولان شرکت ملی نفت ایران برای ماه آینده میلادی خبر می دهند.


در حال حاضر بازار نفت با مازاد عرضه روبه رو است و به گفته برخی از کارشناسان انرژی برای جلوگیری از افت شدید قیمت باید جلوی این مزاد عرضه گرفته شود.


اما اظهارات مقامات مسئول شرکت ملی نفت در خصوص علت ارائه تخفیف در قیمت نفت ایران در این شرایط قابل تامل است.


سید محسن قمصری مدیراموربین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره کاهش قیمت نفت سبک ایران برای فروش در ماه اکتبر همانند عربستان، با اشاره به این که شرائط بازار تعیین کننده قیمت نفت است، تصریح می کند: زمانی که عربستان اقدام به کاهش قیمت نفت می کند طبیعی است که ایران نیز با
حفظ فاصله کیفی، قیمت نفت خود را کاهش دهد چون در غیر این صورت بازار را از دست خواهد داد.


این مقام مسئول ادامه می دهد: هم اکنون رقابت در بازار آسیا بسیار زیاد است و کشورهای آمریکا، آمریکای جنوبی، ونزوئلا و حتی روسیه در بازار آسیا حضور دارند. بنابراین، رقابت در این بازار زیاد است و منطقی به نظر می آید که تولید کنندگان نفت در بازار آسیا برای گرفتن سهم خود اقدام به کاهش قیمت نفت خود کنند.


ارائه تخفیف قیمت نفت در این ماه موجب شده است تا برخی از کارشناسان انرژی و اقتصادی از شرایط پیش رو ابراز نگرانی کنند به طوری که اولا ممکن است درآمد پیش بینی شده در بودجه سال جاری محقق نشود و از طرفی با این سیاست که جمهوری اسلامی پیرو سیاست نفتی عربستان است قطعا شرایط برای بهبود قیمت نفت در ماه های آتی و آغاز فصل سرما محقق نخواهد شد.

برخی کارشناسان انرژی معتقدند این سیاست نتیجه بی تدبیری مسئولان ارشد صنعت نفت و از دیپلماسی ضعیف نفتی ایران حکایت می کند.