به گزارشافکارخبر، این افزایش قیمت‌ها در حالی است که حقوق و دستمزد مردم ثابت است و تغییری نمی‌کند و افزایش ماهانه مواد غذایی حاکی از آن است که قدرت خرید مردم هم روز‌به‌روز با افت شدیدی رو‌به‌رو می‌شود و اگر شرایط به همین روال پیش رود، حتی باید از تهیه کالاهای اساسی و مواد غذایی واجب روزانه هم صرفنظر کرد.


در این میان علاوه بر افزایش قیمت مواد غذایی، سوءاستفاده دلالان برای سود بیشتر و عواملی نظیر خشکسالی و سرمازدگی برخی باغات نیز باعثشده است تا قیمت برخی مواد غذایی همچون حبوبات نیز یک ماه قبل از شروع محرم با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شود.


گرانی نخود
بر همین اساس محمد آقاطاهر، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درخصوص قیمت برخی مواد غذایی که رشد قابل توجهی داشته است، بیان داشت: قیمت حبوبات یک ماه قبل از شروع محرم رشد داشته است که مهم‌ترین دلیل آن خشکسالی و سرمازدگی برخی باغات بوده است.


وی گفت: در بین حبوبات نخود بیشترین افزایش قیمت را داشته است و دلیل این افزایش قیمت خشکسالی بسیاری از مزارع تولید این محصول بوده است.
از سوی دیگر با گشتی در بازار و دیدن قیمت‌های می‌توان متوجه شد که قیمت گوشت قرمز هم با افزایش دو هزار تومانی مواجه است که در مناطق مختلف تهران این افزایش می‌تواند بیشتر از این هم باشد.


در صورتی که بانک مرکزی هر هفته، گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را منتشر می‌کند. البته در آمار منتشر شده، قیمت برخی مواد غذایی نظیر گوشت ثابت است اما بازدیدهای میدانی از بازار این ثبات قیمت را نقض می‌کند.


بر همین اساس بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را برای هفته منتهی به یکم آبان‌ماه ۹۴ اعلام کرده که بر این اساس، قیمت چهار گروه مواد خوراکی نسبت به هفته قبل از آن ثابت و قیمت چهار گروه دیگر افزایش یافت. در عین حال، نرخ سه گروه نیز با کاهش مواجه شده است.


تغییرات یک‌ساله قیمت‌ها
همچنین تغییرات یکساله متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در یک‌سال منتهی به یکم آبان‌ماه ۹۴ اعلام شده است که به صورت زیر است:

بر این اساس نرخ لبنیات ۵/۴، برنج ۵/۵، حبوب ۷/۲۷، سبزی‌های تازه ۹/۱، گوشت قرمز ۱/۶، گوشت مرغ ۷/۲، قند و شکر ۱/۹ و روغن نباتی ۸/۰ درصد رشد داشته است اما در همین دوره زمانی نرخ تخم‌مرغ ۷/۱۰، میوه‌های تازه ۷/۵ و چای ۱/۳ درصد با افت مواجه شده است.

لبنیات و تخم‌مرغ
در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. بهای تخم‌مرغ معادل ۲/۱ درصد کاهش داشت و ۷۴ هزار تا ۹۵ هزار ریال فروش می‌رفت.

برنج و حبوب
در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی بدون تغییر بود. بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل ۷/۰و ۶/۰ درصد افزایش یافت. در گروه حبوب، قیمت عدس معادل ۷/۰درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۱/۰ تا ۸/۴ درصد افزایش داشت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه
طی هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری کیوی عرضه نمی‌شد و هلو عرضه کمی داشت ولی اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه‌وتره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت هلو معادل ۴/۸ و خربزه ۱/۹ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۷/۰ تا ۴/۱۸درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی‌های تازه قیمت گوجه‌فرنگی معادل ۸/۱، پیاز ۴/۰ و لوبیا سبز ۱/۲ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۱/۰ تا ۵/۸ درصد افزایش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود و بهای گوشت مرغ معادل ۵/۳ درصد کاهش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی
در این هفته قیمت قند معادل ۴/۳، شکر ۲/۱ و روغن‌نباتی جامد ۱/۰ درصد افزایش داشت. بهای چای خارجی و روغن نباتی مایع بدون تغییر بود.

حقوق پایین جوابگو نیست
تغییرات قیمت‌ها در حالی است که یک خانوار چهار نفره در سال‌جاری، ماهانه دست‌کم سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت در حالی که دولت طی سال گذشته هزینه خانوار را دو میلیون و ۸۰۰ هزارتومان در هر ماه اعلام کرده بود که ملاک قرار دادن آن نشان می‌دهد خانوارهای کارگری در سال‌جاری حداقل یک میلیون تومان در هر ماه کسری درآمد خواهند داشت.


حال اگر بخواهیم به حقوق ۷۱۲ هزارتومان نگاه کنیم باید گفت این رقم حتی تامین‌کننده نیاز ۱۰ روز اول ماه کارگران نیز نخواهد بود و هم‌اکنون یک‌‌سوم درآمد ماهانه کارگران تنها برای مسکن هزینه می‌شود.