به گزارش افکارخبر، اعضای اوپک آماده می شوند تا امروز در مورد سیاست تولید این سازمان تصمیم بگیرند اما نتوانستند بر اختلافات خود در مذاکرات پیش از این نشست فائق بیایند و این امر سبب شد تا اختلاف در این گروه بر سر نیاز به کاهش تولید همچنان باقی بماند.

به گفته وزاری نفت امارات و عراق در روز پنج شنبه، نشست غیررسمی در وین با هیچ نتیچه قطعی پایان یافت. وزیر نفت ایران گفت: اختلافاتی وجود داشت اما نشست مفید بود؛ در عین حال وزیر نفت اکوادر گفتگوها را دشوار توصیف کرد.

وزرا انتظار دارند تا علیه کاهش تولید حتی با وجود نوسان قیمت نفت در نزدیکی کمترین رقم 6 سال گذشته تصمیم گرفته شود. این تصمیم سبب خواهد شد تا اکثر اعضای اوپک همچنان قادر نباشند در بودجه خود توازن ایجاد کنند. بر اساس پیش بینی ها، در صورتی که متوسط قیمت نفت برنت در سال آینده به 57.30 دلار در هر بشکه برسد، تنها قطر می تواند در بودجه خود توازن ایجاد کند.

آخرین اظهارات اعضای اوپک و تحلیلگران و سهم هر عضو از تولید اوپک بر اساس آمار ماه اکتبر در زیر آمده است. قیمت هایی که هر یک از اعضای برای ایجاد توازن در بودجه خود نیاز دارند، از سوی صندوق بین المللی پول و یا برخی موسسات دیگر برآورد شده است.

الجزایر: 96 دلار

سهم از تولید اوپک: 3.4 درصد

تلاش الجزایر برای تشکیل نشست اضطراری در ماه آگوست نتیجه ندارد. این کشور شمال آفریقا که از پیشنهاد ونزوئلا برای برگزاری نشست تولید کنندگان عضو و غیرعضو اوپک حمایت کرده بود، در نشست غیررسمی دیروز نیز شرکت کرد.

 

آنگولا:90 دلار

سهم از تولید اوپک: 5.6 درصد

صادرات نفت آنگولا به شدت به چین وابسته است.بر اساس آمارهای گمرکی، این کشور آفریقایی در ماه اکتبر دومین تامین کننده بزرگ نفت خام چین بود. هرگونه کندی در رشد اقتصادی چین می تواند چشم انداز صادرات نفت آنگولا را بی ثبات تر کند.

 

اکوادور: 120 دلار

سهم از تولید اوپک: 1.7 درصد

رئیس جمهور اکوادور با پیشنهاد ونزوئلا برای کاهش 5 درصدی تولید اوپک موافق است. وی نشست پنج شنبه را دشوار توصیف کرد اما نسبت به خروجی نشست جمعه خوش بین است.

 

ایران: 87 دلار

سهم از تولید اوپک: 8.4 درصد

ایران هم اکنون پنجمین تولید کننده بزرگ عضو اوپک است. ایران از اعضای اوپک خواسته تا برای افزایش تولید این کشور پس از تحریم ها جا باز کنند. وزیر نفت ایران گفته است، برای گفتگو در مورد سهم اختصاصی تاز مانی که تولید نفت ایران به طور کامل از سرگرفته نشود، آمادگی ندارد و هیچ گونه کاهشی که تولید نفت ایران را به کمتر از سطح روزانه 4 میلیون بشکه در پیش از تحریم ها برساند، قبول نخواهد کرد. وی نشست پنج شنبه را علی رغم دیدگاه های متفاوت، مفید خواند.

 

عراق: 81 دلار

سهم از تولید اوپک:13 درصد

تولید نفت عراق در ماه ژوئن به 4.4 میلیون بشکه در روز رسید. تولید روزانه نفت این کشور در 6 ماه گذشته از 4 میلیون بشکه فراتر رفته است، اما بعید است این روند در سال 2016 ادامه پیدا کند.

 

کویت: 67 دلار

سهم از تولید اوپک:67 دلار

این کشور یکی از موافقت سرسخت قیمت پایین نفت است.

 

لیبی: 269 دلار

سهم از تولید اوپک: 1.3 درصد

لیبی کوچک ترین تولیدکننده نفت اوپک قادر نیست تولید نفت خود را به 1.6 میلیون بشکه در روز برساند. تولید نفت این کشور در سال گذشته بین 250 هزار تا 850 هزار بشکه در روز در نوسان بود. بر اساس گزارش موسسه کپیتال مارکتس، لیبی یکی از 5 کشور شکننده عضو اوپک است که با وضعیت فعلی بازار نفت، ریسک بی ثباتی و اختلال در تولید در آن بالاست.

 

نیجریه: 120 دلار

سهم از تولید اوپک:6.3 درصد

وزیر نفت نیجریه گفت: نفت 40 دلاری قابل قبول نیست و اوپک برای اعمال سهمیه های تولید برای هر یک از کشورها باید کار بیشتری انجام دهد. این کشور نفت 60 دلاری را قابل تحمل تر می داند.

 

قطر: 55 دلار و 50 سنت

سهم از تولید اوپک: 2 درصد

در میان اعضای اوپک، قطر برای ایجاد توازن در بودجه خود کمتر از دیگر کشورها به پول نفت نیاز دارد. البته این رقم هنوز حدود10 دلار بالاتر از قیمت های فعلی است.

 

عربستان: 106 دلار

سهم از تولید اوپک:32 درصد

عربستان با استراتژی حفظ سهم خود از بازار در 9 ماه از 11 ماه اخیر تولید نفت خود را افزایش داده است. این کشور در ماه جولای به رکورد تولید 10.6 میلیون بشکه در روز رسید. علی رغم دارا بودن ذخایر ارزی 647 میلیارد دلاری، موسسه استاندارد اند پورز رتبه اعتباری عربستان را به علت نگرانی از وابستگی 80 درصدی این کشور به صادرات نفت در ماه اکتبر کاهش داد.

 

امارات: 73 دلار

سهم از تولید اوپک:9.2 درصد

وزیر نفت امارات در ماه نوامبر اعلام کرد اوپک نباید تولید خود را بالا و پایین کند، بلکه باید سیاست تولید ثابتی داشته باشد. وی همچنین تصحیح تدریجی قیمت ها را در سال آینده پیش بینی کرد.  امارات، عربستان و کویت معتقدند که اوپک نباید به تنهایی در توازن بازار نقش داشته باشد.

 

ونزوئلا: 125 دلار

سهم از تولید اوپک: 7.8 درصد

وزیر نفت ونزوئلا هشدار داد ممکن است نفت به 20 دلار در هر بشکه برسد اگر اوپک اقدامی انجام ندهد.