به گزارش افکارنیوز،

در حالی که خام فروشی میعانات گازی ایران ادامه دارد، نخستین پالایشگاه ایران برای پالایش میعانات گازی پس از گذشت 9 سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

میعانات گازی که در دنیا بیشتر با عنوان «نفت فوق سبک» شناخته می‌شود، شامل ترکیبات سنگین گاز طبیعی مانند پنتان و هیدروکربن‌های سنگین‌تر (C5+) است و در مقایسه با نفت خام به دلایل مختلفی از جمله سبک‌تر بودن و میزان گوگرد و فلزات خیلی کمتر، از ارزش بالاتری برخوردار است و فرایند پالایشی آسان‌تری نیز می طلبد.

ساخت نخستین پالایشگاه ایران به منظور پالایش میعانات گازی و تبدیل آن به فرآورده در سال 85 آغاز شد. این پالایشگاه که به نام پالایشگاه ستاره خلیج فارس نام گرفت، قرار بود تا پایان سال 91 به بهره برداری کامل رسیده و ایران با پشتوانه تولید روزانه 36 میلیون لیتری بنزین این پالایشگاه به یکی از صادرکنندگان عمده بنزین در جهان تبدیل شود.

با عدم تحقق این برنامه که به گفته معاون سابق وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی، متأثر از تزریق نشدن به موقع سرمایه به این پروژه بود، ابتدا بهره برداری از سه فاز این پالایشگاه تا پایان سال 92 و سپس بهره برداری از یک فاز آن در نیمه دوم 92 در برنامه وزارت نفت قرار گرفت.پس از تأخیر یک ساله در دولت دهم، طبق این برنامه قرار بود تا پایان سال 92 نخستین واحد این پالایشگاه با ظرفیت پالایشی 120 هزار بشکه در روز تکمیل شود و پس از گذراندن مراحل راه اندازی، فرآورده های نفتی تولیدی آن جای واردات را بگیرد؛ اما تأخیرات این پروژه در دولت یازدهم هم ادامه یافت و هر سال زمان بهره برداری از این پروژه تمدید شد تا اینکه اخیرا اعلام شده، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مهرماه 95 به بهره برداری خواهد رسید.

برای تحقق این برنامه، زنگنه فردا شخصا عازم هرمزگان می شود تا از نزدیک در جریان فرآیند احداث این واحد نخستین پالایشگاه میعانات گازی ایران قرار بگیرد و دستورات لازم را در محل به مجریان بدهد تا نکند اینبار هم با رسیدن به مهر 95، دولت مجبور به تمدید زمان بهره برداری شود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس، 55 میلیون لیتر فرآورده‌های اصلی موردنیاز کشور را در صورت بهره‌برداری کامل تامین می‌کند؛ این طرح در سه فاز تعریف شده که فاز نخست آن با ظرفیت تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین و شش میلیون لیتر نفت‌گاز در حال تکمیل است.

خوراک مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس 360هزار بشکه میعانات گازی است که در صورت تکمیل آن روزانه 36 میلیون لیتر بنزین با درجه اکتان 95، 13 میلیون لیتر نفت‌گاز، سه میلیون لیتر سوخت جت سبک، دو میلیون لیتر گاز مایع و 130 میلیون لیتر گوگرد تولید خواهد شد.