به گزارش افکارنیوز،

 حمید چیت چیان گفت: در شرایط تحریم، مهندسان ایرانی اجازه ندادند مشکلی در روند اجرایی پروژه سد و نیروگاه سیمره ایجاد شود و تجهیزات مهندسی نیروگاه و سد در داخل کشور به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شد.

وزیر نیرو اظهارداشت: این کار باعث بلوغ فکری و ظرفیت‌سازی علمی در کشور شد و توانست به بومی‌سازی تجهیزات نیروگاهی در کشور کمک شایانی کند. وی به دو نقش اساسی نیروگاه برق‌آبی که شامل تامین برق مورد نیاز کشور در زمان پیک مصرف و کنترل فرکانس برق کشور می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: اگر در زمان ساخت پروژه‌های عمرانی مانند سد یا نیروگاه، باغات، ‌ منازل مسکونی یا افراد آسیب و صدمه ببینند، وزارت نیرو خود را ملزم می‌داند تا ضمن تامین خسارت به زیان دیده ها، نسبت به اشتغال افراد آسیب دیده نیز اقدام کند.

وزیر نیرو با اشاره به دیدگاه برخی افراد که با سدسازی مخالف یا موافق هستند، بیان داشت: برخی معتقد هستند سد سازی باید متوقف شود، زیرا به کشور آسیب وارد می کند و برخی نیز معتقدند که هرجا امکان سد سازی هست، باید سد ساخته شود و آب منطقه ذخیره شود.

وی با بیان اینکه این دو دیدگاه افراط و تفریط است و ما با هر دو این دیدگاه‌ها مخالف هستیم، ادامه داد: در جایی که نیاز به سدسازی است، سد می‌سازیم تا ضمن ذخیره آب در زمان خشکسالی، از آسیب‌های سیلاب‌ها نیز جلو گیری کرده و به اشتغال‌زایی و رونق کشاورزی منطقه نیز کمک کنیم.

چیت‌چیان با اشاره به سدهایی که بر روی رودخانه کارون احداث شده است، گفت: بدون تردید در سیل شهرستان لالی، اگر این سدها وجود نداشتند، بخش عمده ای از شهر اهواز تخریب می‌شد و وظیفه ما حکم می‌کند تا این اتفاقات و حوادث را مدیریت کنیم.

وزیر نیرو افزود: اگر سدها اطراف تهران نبودند، ما برای تامین آب شرب پایتخت دچار بحران می‌شدیم، لذا سدسازی نیاز است، زیرا باعث فعالیت اقتصادی و حیات مردم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در مدیریت منابع آب کشور، سهم ویژه‌ای برای محیط زیست و تالاب‌ها در نظر گرفته شده که تاکنون بی‌سابقه بوده است، گفت: در طول عمر دو سال و نیم دولت یازدهم، روند فعالیت‌های سدسازی کشور، عالمانه و دقیق بوده است.