به گزارش افکارنیوز،

 این روزهای با جدی شدن خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس، 20 فروند هواپیمای ای تی آر و 100 فروند هواپیمای بوئینگ نگرانی‌ها در خصوص نحوه پرداخت 145 هزار میلیارد تومان هزینه این هواپیماها بیشتر شده است.

عباس آخوندی اسفند ماه سال 92 در همایش معاونان عمرانی استانداری ها در وزارت کشور با تاکید بر این‌که هرگز نباید در انجام امور مربوط به مسکن مهر و اتمام واحدهای در دست احداث دلسرد شویم به لزوم توجه به جنبه های اجتماعی این طرح اشاره و اظهار  کرد: معتقدم حداقل تا 5 دولت آینده نیز گرفتار موضوعات مربوط به طرح مسکن مهر خواهند بود.

حدود 30 ماه از این اظهارنظر می‌گذرد و آخوندی چند وقتی است که سخت به دنبال خرید هواپیما از کمپانی‌های ایرباس، بوئینگ و ای تی‌ آر (ATR) است. بر این اساس تاکنون تفاهم خرید 138 فروند هواپیما (شامل 118 فورند انواع ایرباس و 20 هواپیمای توربوپراپ ATR) بین ایران و فرانسه امضا شده و به تازگی نیز بر سر خرید 100 فروند هواپیمای بوئینگ با این سازنده آمریکایی تفاهماتی حاصل شده است.

وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در صحن علنی مجلس با افتخار خاصی از این خریدها یاد کرده بود: «چه کسی فکر می‌کرد بدون تضمین دولت و با اتکا به بازار بتوان چنین خریدی را سازمان داد. ارزش اسمی خرید هواپیماهای صورت گرفته 25 میلیارد دلار است و این به مفهوم ورود قدرتمندانه ایران به بازار جهانی و آمادگی برای رقابت در سطح جهان است. این قرارداد 16 سال به طول می‌انجامد که نشان از مفهوم امنیت بلندمدت اقتصاد ایران است، تامین مالی تمامی این هواپیماها عمدتا از بیش از 85 درصد بازار بین‌المللی صورت می‌گیرد و به شما این اطمینان را می‌دهم تمام مذاکرات فنی، مالی، فناوری و ... کاملا براساس برنامه زمان‌بندی شده در دست اقدام است.»

به گزارش تسنیم، با توجه به اظهارات وزیر راه و شهرسازی برای خرید 138 فروند هواپیما (ATR و ایرباس) 16 سال زمان می‌برد،‌ در واقع دولتهای دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم درگیر بازپرداخت وجه خرید این هواپیماها خواهند شد. از سوی دیگر باید توافق با بوئینگ برای خرید 100 فروند هواپیمای را به حساب آورد، توافقی که هنوز جزئیات آن از سوی آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعلام نشده است. اما به طور قطع این توافق نیز سهم زیادی در گرفتار کردن دولتهای آینده خواهد داشت.

آخوندی طی سه سال اخیر همواره بر سر مسکن مهر زده و در این مسیر سنگ تمام گذاشته است. وی بر این باور است که طرح مذکور 5 دولت را درگیر خود خواهدکرد، طرحی که در قالب آن حدود 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده و نقش به‌سزایی در خانه‌دار کردن میلیون‌ها نفر مردم کم‌درآمد جامعه را خواهد داشت.

حال وی به دنبال خرید هواپیماهای فرانسوی و آمریکایی به ارزش تقریبی 145 هزار میلیارد تومان است، خریدی برای حدود یک درصد جمعیت مرفه کشور.