گروه اقتصادی- محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به پرداخت حقوقهای نجومی به برخی مدیران دولتی گفت: در زمینه حقوقهای نجومی، متاسفانه شاهد اقدام غیر قانونی تعدادی از مدیران بانک ها و شرکت های بیمه در گرفتن این حقوق ها هستیم.

وی با بیان اینکه استناد آنها به ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه است، تصریح کرد: طبق ماده مذکور در این زمینه باید یک هیئت سه نفر تشکیل شود و یک فوق العاده  غیر مستمر برای مدیران تعیین شود. اما این هیئت تشکیل نشده  و هیچ سقف پرداختی را تعیین نکرده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: اگر هیئت مذکور تشکیل و فوق العاده ای را تعیین می کرد، قطعا خیلی کمتر از این حقوق ها بود و ضمن اینکه این فوق العاده باید غیر مستمر باشد نه دریافت ماهانه. یعنی در اضافه کار و حقوق بازنشستگی آنها نباید اثر گذار باشد.

پورمختار با بیان اینکه بر اساس اطلاعات دریافتی این حقوقهای نجومی در حقوق بازنشستگی این افراد اثرگذار بوده و این امر خلاف قانون است، افزود: با دستوری که رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور برای برخورد در این زمینه داده امیدواریم که  با جدیت برخورد شود و مدیران متخلف ضمن اینکه عزل می شوند، باید اضافه دریافتی آنها به بیت المال استرداد شود.

وی تاکید کرد: در حالی که در کشور افرادی هستند که حاضرند با ماهی 200 هزار تومان بروند سر کار، شایسته نیست افراد حقوق های 60 میلیون تومانی و حتی 100 و 200 میلیون تومانی دریافت کنند. یعنی یک نفر به اندازه 30 نفر و حتی بیشتر حقوق می گیرد.

رئیس سابق کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به قانون مدیریت خدمات کشوری و تعیین حداقل و حداکثر حقوق گفت: حداکثر حقوق باید هفت برابر حداقل حقوق باشد. حداقل حقوق در سال جاری 900 هزار تومان است که هفت برابر آن شش میلیون 300 هزار تومان می شود. البته این رقم در سال گذشته هم کمتر بود.

پورمختار با تاکید بر اینکه این پرداختی ها با قانون هم مغایر است، افزود: توقع ما این است که دستگاههای نظارتی یعنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی که وظیفه توزیع  بودجه را بر عهده دارد و دیوان محاسبات با داشتن عوامل  ذیحسابی در همه دستگاهها نظارت، باید اقدام جدی تری داشته باشند و اطلاعات کاملی بدهند.

وی اضافه کرد: سال گذشته دیوان محاسبات یک گزارشی به مجلس داد و از مجلس هم با علی طیب نیا وزیر اقتصاد صحبت شده تا جلوی این کار را بگیرد اما جلوی آنرا نگرفت.

رئیس سابق کمیسیون اصل 90 مجلس خاطرنشان کرد: طیب نیا از تیر ماه سال گذشته از این رقم ها و حقوقهای نجومی مطلع بوده اما جلوی آنرا نگرفت و اقدامی نکرد.

پورمختار گفت: وزیر اقتصاد باید به مردم و نمایندگان مجلس  جواب بدهد و حتما در این زمینه از سوی نمایندگان مورد سوال واقع می شود و باید با حضور در مجلس توضیح دهد.

وی گفت: ما در سال 93 در خصوص حقوقهای نجومی در سازمان تامین اجتماعی ورود کردیم. بررسی جدی صورت گرفت.

نماینده بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظاهرا در حقوقهای مدیران این سازمان اصلاحاتی انجام شد، افزود: رئیس سازمان بعدا به من گفت حقوق من پائین تر از حدی است که معاون من دارد.حتی لیست دریافتی ها را برای ما فرستادند که ما پذیرفتیم.