به گزارش افکارنیوز،

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد گازبها در سال 96 همانند سال 94 به صورت پلکانی محاسبه می شود و بر این اساس قیمت گاز بها در 7 ماه گرم سال با نرخ ثابت 150 تومان در ازای مصرف هر متر مکعب محاسبه نخواهد شد. به طوریکه تعرفه مصارف بخش خانگی مطابق تعرفه های ابلاغی سال 94  و بصورت زمانبندی7 ماه برای ماه‌های گرم (از16 فروردین  الی 15 آبان) و پنج ماه  سرد سال ( از 16آبان الی15 فروردین) بصورت پلکانی و اقلیم های تعریف شده محاسبه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارس براین اساس طبق تعرفه گذاری که در سال 94 صورت گرفت گازبها در دو بخش ماه های گرم سال (7 ماه) و ماه های سرد سال (5 ماه) طبق جداول زیر محاسبه می شود.

 

تعرفه گاز بها از 16 فروردین ماه تا 15 آبان ماه

 

تعرفه گازبها از 16 آبان ماه تا 15 فروردین ماه 

این گزارش حاکی است بنابراین نرخ گاز بها از روز چهارشنبه هفته گذشته (16 فروردین ماه سال 96) بین 108 تا 430 تومان در دامنه های 0 تا 545 متر مکعب به بالا محاسبه و از مشترکان اخذ خواهد شد.

سال گذشته براساس تصمیم هیات دولت مقرر شده بود که در 7 ماه گرم سال قیمت هر متر مکعب گاز 150 تومان محاسبه و از مشترکان گرفته می شد و در 5 ماه سرد سال به صورت پلکانی محاسبه می شد.

این اقدام دولت موجب شد تا کارشناسان انرژی نسبت به این اقدام شرکت ملی گاز ایران واکنش نشان دهند و اعلام کنندکه این کار خلاف عدالت اجتماعی است.

هرچند حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری خود که در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد گفت در مورد نرخ ثابت 150 تومانی گاز بها سرو صداهای بی مورد صورت گرفته است زیرا این نرخ فقط به میزان 2000 تومان در گازبهای مشترکان کم مصرف افزوده شده است.

پس از صحبت های معاون وزیر نفت کارشناسان انرژی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کردند هزینه گازبهای مصرفی خانواده های پر مصرف عملا از جیب خانواده های کم مصرف پرداخت می شود.

این شرایط موجب شد تا شرکت ملی گاز ایران نسبت به اخذ تصمیم خود تجدید نظر کرده و نرخ گاز بها در سال 96 را مطابق با سال 94 محاسبه کند.