به گزارش افکارنیوز،

سومین همایش توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی (COD) امروز با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

بر اساس این گزارش عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با عرض تسلیت به شهدای نفتکش سانچی و حادثه پلاسکو در سال گذشته، اظهار کرد: زندگی مدرن امروز در ایران با بحران روبه‌رو شده و ما می‌توانیم در قالب حمل‌ونقل ریلی این بحران را برطرف کنیم.

وی در ادامه افزود: زندگی مدرن در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی با بحران مواجه شده و ما نیاز به بازاندیشی بنیادی و سیاست‌گذاری‌های جدید داریم.

آخوندی با اشاره به  حادثه پلاسکو، گفت: حادثه پلاسکو نشان داد، ساختمانی که نماد زندگی مدرن در ایران بود و همواره معماران و شهرسازان به آن مراجعه و گزارش‌های مختلفی ارائه می‌کردند، بیش از 50 سال دوام نیاورد و فرو ریخت و این خود یک نشانه‌ای است که ما در دوران مدرن با بحران جدی مواجه هستیم.

وی تأکید کرد: مشکل بحران زندگی مدرن تنها در ایران نیست، بلکه ما در عراق، سوریه، افغانستان با این بحران مواجه هستیم و زندگی مدرن منجر به یک خشونت شدید در کشور شده است.

آخوندی با بیان اینکه در حوزه شهری با دو بحران مواجه هستیم، گفت: یک بحران به آن معناست که هزاران میلیارد تومان در کلانشهر تهران و هزاران میلیارد تومان نیز در طرح‌های زیربنایی و اجرایی هزینه شده، اما ما در نهایت با آلودگی زیست محیطی آب و خاک مواجه هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه حرکت و جابه‌جایی از حومه شهرها به کلانشهرها هم اکنون با معضل جدی روبه‌رو شده است افزود: این جابه‌جایی و حرکت‌، انسان‌ها را عصبی کرده و ما در تمامی شهرها شاهد هستیم که ترافیک چگونه باعث ایجاد خشونت در بین مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه ابعاد این موضوع کاملا شناسایی و شناخته شده است، گفت: اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین کار هم اکنون در ایران اعمال سیاست همراه با تغییر نگرش است.

آخوندی اظهار کرد: اعمال سیاست‌هایی که همراه با تغییر نگرش بنیادی است یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارهای ممکن در ایران به شمار می‌رود به طوری که تغییر جهت امکان‌پذیر نیست.

وزیر راه و شهرسازی، گفت: بسیاری از کارشناسان در جهت اثبات هر نوع تغییر نگرشی با خطا و اشتباه روبه‌رو می‌شوند که این موضوع در نهایت منجر به شکست آنها خواهد شد.

وی تصریح کرد: از زمانی که بحث جابه‌جایی خط ریلی حومه‌ای کرج به ورامین مطرح شده، باید علاوه بر بحث توسعه جاده‌ها نیم نگاهی نیز به توسعه بخش ریلی داشته باشیم.

آخوندی تأکید کرد: باید اعتراف کنم در چهار سال گذشته موفق به صحبت با سازمان برنامه‌وبودجه در جهت توسعه و تأمین بودجه خطوط حمل‌ونقل ریلی نبوده‌ام و حتی در شهرسازی ریل‌پایه نیز تا به امروز موفق نبودم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورتی که اگر بودجه مورد نیاز جهت دو خطه کردن قطار تهران به کرج تأمین می‌شد، می‌توانستیم هم اکنون یک شبکه یکپارچه ریلی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: هم اکنون روزانه 92 هزار خودرو از سمت کرج به سمت تهران در حال حرکت هستند که اگر این میزان رفت و آمد از طریق ریل صورت می‌گرفت شاهد کاهش ترافیک در شهر تهران بودیم.