به گزارش افکارنیوز،

ابراهیم بهادرانی مشاور رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره عدم توان دولت برای افزایش یارانه‌ها اظهار کرد: بودجه پیشنهادی دولت در سال ۹۷ حدود ۳۴۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که به نظر می‌آید در بهترین شرایط ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن محقق شود، این رقم نشان می‌دهد که دولت با کسری بودجه مواجه است و وضعیت بودجه به گونه‌ای است کهاجازه افزایش یارانه را به دولت نمی‌دهد.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بودجه بخش عمرانی با صدور اوراق قرضه نیز به صورت کامل تامین نشده است، بیان کرد: در بودجه سال ۹۶، دولت برای بخش عمرانی، بودجه ۷۰ هزار میلیاردتومانی در نظر گرفت که تا ۹ ماهه اول امسال، ۳۰ هزار میلیارد آن محقق شد، این در حالی است که بسیاری از طرح‌های عمرانی به دلیل کمبود بودجه مسکوت مانده است.

وی با انتقاد از نحوه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و نحوه اجرای آن با شکست مواجه شد. پرداخت یارانه به همه اقشار مردم کارِ درستی نبود، چراکه بودجه‌ای که می‌توانست در بخش‌های اقتصادی باعث رونق و اشتغالزایی شود، صرف واریز یارانه شد.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه نرخ یارانه‌ها قرار نبود همپای تورم افزایش پیدا کند، اذعان کرد: رقم پرداختی دولت در سال ۹۶ به یارانه بگیران همان رقمی است که در سال اول اجرای طرح پرداخت شد و با توجه به افزایش قیمت ارز و تورم، قدرت خرید آن به کمتر از نصف رسیده است.

وی با بیان اینکه در صورت حذف تعدادی از یارانه بگیران امکان افزایش یارانه برای نیازمندان فراهم خواهد شد، بیان کرد: دولت در بودجه ۹۷ پیشنهاد حذف ۳۰ میلیون نفر از دریافت یارانه را به مجلس ارائه کرده است که در صورت تصویب آن، سهم یارانه اقشار تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی افزایش خواهد یافت.

بهادرانی در پایان گفت: با توجه به اعلام آمادگی کمیته امداد برای شناسایی افراد نیازمند، نقش این نهاد در شناسایی دقیق اقشار آسیب پذیر، تاثیر مهمی در موفقیت اجرای این طرح دارد.