به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که همچنان اعمال فشار بر شرکای تجاری خود را ادامه می دهد این بار تهدید کرد که در صورت اقدام تلافی جویانه اتحادیه اروپا در قبال طرح تعرفه فولاد و آلومنیوم، بر واردات خودرو از اروپا نیز تعرفه بیشتری وضع خواهد کرد.

توئیت جدید ترامپ نشان می دهد که وی حاضر به کوتاه آمدن در مورد منافع تجاری آمریکا نیست و این مسئله احتمال اقدام تلافی جویانه و وقوع یک جنگ تجاری را افزایش داده است.

ترامپ در توئیترش نوشت: «اگر اتحادیه اروپا می خواهد تعرفه های بالا و موانع موجود بر سر راه فعالیت شرکت های آمریکایی در اروپا را بیش از پیش افزایش دهد، ما بر خودروهای وارداتی آنها که به صورت رایگان در حال سرازیر شدن به آمریکاست مالیات وضع خواهیم کرد....آنها باعث شده اند فروش خودروهای ما (و سایر محصولاتمان) در اروپا غیرممکن شود. عدم موازنه تجاری بزرگی این وسط وجود دارد.»

دولت آمریکا هم اکنون تعرفه 2.5 درصدی بر خودروهای مونتاژ شده در اروپا و تعرفه 25 درصدی بر خودروهای ون و پیکاپ ساخت اروپا اعمال می کند. اروپا نیز تعرفه های 10 درصدی بر خودروهای ساخت آمریکا اعمال می کند.

ترامپ همچنین در سخنانی در یک مراسم جمع آوری کمک مالی در فلوریدا با انتقاد از اروپا گفت، آنها تعرفه ها را بالا نخواهند برد. وی گفت آنها با ما به شکل وحشیانه ای رفتار کرده اند.

کمیسیونر رقابت اتحادیه اروپا در سخنرانی ای در دانشگاه هاروارد گفت، اتحادیه اروپا برای «دفاع از صنایع اروپایی و سیستم تجاری جهانی» به تعرفه های جدید دولت آمریکا پاسخ خواهد داد. وی اقدام ترامپ را اقدامات یک طرفه حمایت گرایانه خواند که تنها به فرصت های شغلی لطمه نمی زند، بلکه کل سیستم قوانینی را که به کارکرد اقتصاد جهانی کمک می کند آسیب می رساند.