به گزارش افکارنیوز،

یک کارشناس صنعت خودرو کشور با اشاره به عدم تنوع رنگ تولیدات خودروهای داخلی گفت : صنعت خودرو داخلی نسبت به کشورهای پیشرفته دارای تنوع رنگ پایینی است، که قطعا انحصاری بودن و یا رقابت پذیر نبودن این صنعت نقش مخربی در عدم تنوع رنگ دارد.

ابوالفضل خلخالی اظهار داشت : خودروساز یک بنگاه اقتصادی است و این موجب شده که یک نگاه اقتصادی به فرآیندها داشته باشد و سلایق مردم در اولویت یک خودروساز نیست.

وی در ادامه گفت : یکی از دلایل عدم تنوع رنگ خودروهای داخلی مسائل مربوط به مهندسی رنگهاست ؛ چرا که رنگ های خاص و با کیفیت دارای تکنولوژی تولید متفاوت هستند که از قیمت بالایی برخوردارند و این نوع رنگ ها در کشور تولید نمی شود و خودروسازان داخلی رنگهای مورد نیاز را عمدتا از کشورهای اروپایی سفارش می دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر خودرو یک کالای سرمایه ای است ، گفت : امروزه مردم به خودرو به چشم یک کالای سرمایه ای نگاه می کنند و این دیدگاه موجب شده که هنگام خرید خودرو به قابلیت فروش آن هم توجه شود و سعی می کنند رنگی را انتخاب نمایند که متناسب با سلیقه عام باشد.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: اکثر مردم هنگام خرید خودرو به رنگ های سفید، نقره ای تمایل بیشتری دارند تا هنگام فروش، سرمایه شان مورد تهدید قرار نگیرد.

ابوافضل خلخالی تصریح کرد : در صورتی که صنعت خودرو داخلی یک صنعت رقابتی شود، قطعا تنوع محصولات که رنگ هم شامل آن می شود، افزایش می یابد.

وی افزود: جهت پیشرفت صنعت خودرو داخلی لازم است که یک مطالعه اقتصادی انجام گیرد که به عنوان مثال چند درصد از مشتری ها به رنگ های خاص علاقه مند هستند و از سویی بایستی در خط تولید اصلاحاتی انجام گیرد و تکنولوژی های لازم به روز شود.

وی در پایان اذعان داشت : عدم تنوع رنگ در صنعت خودرو داخلی یک پارامتر ساده است چرا که این صنعت نیازمند افزایش استانداردهای ایمنی است اما متاسفانه به دلیل افزایش قیمت تمام شده توجه ای به پارامترهای مهم در خودرو نمی شود.