به گزارش افکارنیوز،

وزیران سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه‌ای به سران آمریکا خواستار حمایت از شرکت‌های اروپایی واقع در ایران در برابر تحریم‌های جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی شدند.

وزرای خارجه و اقتصاد این سه کشور در این نامه، درباره معافیت‌های تحریمی صحبت کردند که شامل شرکت‌های اروپایی در زمینه‌های دارویی، بهداشتی، انرژی، خودرویی، حمل و نقل عمرانی، سازمانی و بانکی می‌شود.

ماه گذشته واشنگتن اعلام کرد پس از خروج از توافق هسته‌ای که تمامی قدرت‌های جهان با ایران در سال ۲۰۱۵ امضا کردند، مجازات‌ها و تحریم‌های اقتصادی جدید برای ایران در نظر گرفته است. این توافق بر طبق دست کشیدن ایران از فعالیت‌های هسته‌ای خود در قبال رهایی از تحریم‌ها بود.

در این نامه، فرانسه، آلمان و انگلیس بر پایبندی خود به این توافق تاکید کردند.

طبق گفته رویترز، در این نامه اینطور گفته شد:" خروج از توافق هسته‌ای با ایران، باعث مشکلات، درگیری‌ها و ناامنی‌ها بیشتری در منطقه می‌شود. پایبندی به این توافق، بهترین راه برای دوری از این مشکلات است. "

این وزیران به این موضوع اشاره کردند که از آمریکا به عنوان متحد توقع دارند تا از اعمالی که باعث به خطر افتادن منافع امنیتی اروپا، از جمله اعمال تحریم‌های جدید، می‌شود خودداری کند. این تحریم‌ها ممکن است باعث از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود.

آن‌ها نوشتند:" ما به عنوان متحدانی نزدیک به آمریکا توقع داریم تا اثرات این تحریم‌های ثانویه بر اشخاص و نهاد‌های اروپایی اعمال نشود و این گونه آمریکا به تصمیم‌های سیاسی ما احترام بگذارد. "

وزرای این سه کشور همچنین خواستار معافیت‌های تحریمی برای ارتباط‌های بانکی و مالی خود با بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایران شدند.

در این میان آلمان و مخصوصا فرانسه داد و ستد‌های خودرویی بسیاری با ایران دارند و بدیهی است برای سهم بازار خارجی خود بجنگند.

فشار تحریم‌ها برای فرانسه تبعات سنگین تری به همراه دارد چرا که ایران بزرگ‌ترین بازار خارجی گروه PSA به شمار می‌آید و حجم سرمایه گذاری انجام شده از سوی این گروه در ایران بسیار قابل توجه است.

رنو-نیسان نیز فروش قابل توجهی را در خودرو‌های وارداتی بازار ایران تجربه کرد و از این رو هرگونه خداحافظی با بازار خودرو ایران ضربه سنگینی برای فرانسوی‌ها همراه خواهد داشت.

اگرچه فرانسوی‌ها به گرفتن معافیت‌های تحریمی در زمینه خودرو از آمریکا امیدوارند، اما با توجه به سیاست‌های ترامپ بسیار بعید به نظر می‌رسد بتوانند به سیاست‌های اقتصادی خود در ایران دست یابند.