به گزارش افکارنیوز،

استفان برونوک کارشناس نفتی PVM OIL گفت: به احتمال زیاد قیمت نفت طی هفته‌های آینده برای نخستین بار طی 4 سال گذشته به محدوده 100 دلار در هر بشکه خواهد رسید و اوپک نمی‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

وی ادامه داد:  هیچ کسی دوست ندارد با کمبود نفت مواجه شود و همه می‌دانیم که بخشی از صادرات نفت ایران به بازار جهانی کاسته خواهد شد. روز گذشته قیمت نفت برنت دریای شمال با توجه به روند کاهشی صادرات نفت به بالای 83 دلار در هر بشکه رسید.

وی معتقد است در پس کاهش صادرات نفت ایران تمرکز بازار به سمت مازاد ظرفیت تولید کشورها به خصوص عربستان معطوف خواهد شد.

وی معتقد است عربستان نتوانسته است کاهش صادرات نفت ایران را با افزایش عرضه نفت خود به بازار جهانی جبران کند و این مسئله باعث شده است که عربستان به عنوان تاثیرگذارترین کشور بر بازار نفت توان جلوگیری از ایجاد شوک عرضه و متعاقبا افزایش قیمت در سه ماهه پایانی سال 2018 را نداشته باشد.

در ماه می ایران با صادرات 2.71 میلیون بشکه روزانه نفت به بازار جهانی حدود 3 درصد نفت بازار را تامین کرده است.

آمریکا به سرعت در حال افزایش تولید نفت خود است به گونه‌ای که سازمان اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داده در ماه سپتامبر این کشور روزانه 11.1 میلیون بشکه نفت تولید کرده است. که نسبت به سال 2016 حدود 30 درصد افزایش داشته است. با این حال افزایش تولید نفت آمریکا نیز برای جبران کاهش صادرات نفت ایران کافی نخواهد بود.