به گزارش افکارنیوز،

 غلامحسین شافعی در مراسم بیست و دومین سالروز ملی صادرات اظهار کرد: یک نوع تعجیل در تصمیم گیر‌های وجود دارد و بسیاری از تصمیمات نیازمند پیوست کارشناسی است که در این تصمیمات غایب است.

رئیس اتاق ایران افزود: طبق ماده ۲۴ قانون کسب و کار هرگونه صدور بخشنامه باید از طریق یک پیش آگهی و از طریق رسانه‌ها به اطلاع فعالان اقتصادی برسد.

وی خطاب معاون اول رییس جمهور گفت: فعالان اقتصادی هر روز صبح منتظر سورپرایز هستند که با چه بخشنامه جدیدی مواجه می‌شوند.

شافعی با اشاره به مصوبه بازگشت ارز حاصل از صادرات تصریح کرد: بخش قابل توجهی از صادرکنندگان متعهد به کشور و حرفه خود هستند، اگر صادرکنندگان ارز خود را برگرداند چگونه می‌تواند کار و تجارت خود را ادامه دهد.

رئیس اتاق ایران در ادامه با انتقاد از قیمت‌های پایه‌های صادراتی تاکید کرد: در دولت نهم و دهم حمایت کردند که قیمت پایه افزایش یابد تا آمار صادرات نیز رشد کند، اما اکنون باید قیمت‌ها واقعی شود تا صادرکنندگان متضرر نشوند.

وی با اشاره به اختلاف تجاری که بین تجار داخلی و خارجی به ویژه آسیای میانه به وجود می‌آید، گفت: با ایجاد اختلاف تجار هم نمی‌توانند پول خود را بگیرند و هم نمی‌توانند ارز را به کشور برگرداندن و متضرر می‌شوند، باید برای این موضوع ساز و کاری تعیین شود.

شافعی تصریح کرد: اکنون زمان آن است که بخش خصوصی و دولتی را مکمل هم بدانیم و درجه اعتماد مقابل هم را بالا ببریم ام، برخی کار‌ها موجب انفصال در اعتماد است.