به گزارش افکارنیوز،

 در حالی که دونالد ترامپ سعی می‌کند از قتل واضح روزنامه نگار سعودی واشنگتن‌پست چشم پوشی کند، بازارهای دنیا منتظرند ببینند در صورت تنبیه دولت عربستان توسط آمریکا درست در زمانی که تحریم ها علیه ایران و عرضه نفت آن در کمتر از 3 هفته آینده اجرایی می شوند، چه اتفاقی می افتد .

پس از اینکه خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان در روز دوشنبه گفت که کشورش قصد ندارد ممنوعیت خرید و فروش نفت برای غرب وضع کند، سرمایه‌گذاران دنیا نفس راحتی کشیدند .

تحریم‌ها علیه ایران به اندازه کافی باعث افزایش قیمت بنزین به خاطر افزایش قیمت نفت خام شده است. قیمت نفت 25 دلار در هر بشکه افزایش یافته و به حدود 80 دلار در بازارهای بین المللی رسیده است. دلیل آن هم وضع دوباره تحریم ها علیه ایران توسط ترامپ است که قرار است در 4 نوامبر اجرایی شود .

عدم اطمینان در مورد اینکه ترامپ به خاطر نقش عربستان در قتل خاشقچی چه تنبیهی برای آن در نظر می گیرد، گمانه‌زنی‌های زیادی درمورد قیمت نفت خام و تاثیر آن بر بازار سهام انرژی به وجود آورده است .

با افزایش تنش ها ، سرمایه گذاران می خواهند بدانند اگر آمریکا علیه عربستان اقدامی انجام دهد، چه اتفاقاتی برای سهام بخش انرژی آنها می افتد .

بلیکمن، بنیانگذار و مدیر اجرایی گروه حمایت از نواوران اقتصادی گفت:« اگر چنین اتفاقی بیفتد و قیمت نفت خام افزایش یابد، شرکت‌های نفتی یک سود سریع و کوتاه مدت خواهند داشت . نفت خام در سالهای قبل از رکود اقتصادی بالاتر از این حد هم رفته بود. سهام نفت هم با رشد قیمت آن رشد کردند ولی افزایش قیمت بنزین به بیش از 4 دلار در آمریکا یکی از دلایل رکود بازار بود که تمام آن سود ها را از بین برد ».

« تجربه سال‌های 2007 تا 2009 نشان می‌دهد که هم سود خواهیم داشت و هم ضرر. قیمت نفت خام بالا می‌رود، درآمدها بالا می‌روند، تقاضا افت می‌کند و درآمدها شکسته می‌شوند» .

ثابت نگه داشتن قیمت نفت و ساکت نگه داشتن چالش خاشقچی بهترین گزینه برای عربستان است. افزایش قیمت نفت اعتبار عربستان را به عنوان یک تولیدکننده قابل اعتماد و ثبات بلند مدت تقاضای نفت را از بین میبرد. چیزی که عربستان کاملا به آن وابسته است .

عربستان بیش از 10 درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند. تحریم های ایران صادرات این کشور را 350 هزار بشکه در روز کاهش داده است و با آغاز تحریم‌ها احتمالا روزی 1.3 میلیون بشکه نفت ایران را نخواهیم داشت .

بنابراین عربستان تولید کننده اصلی جهان است که می تواند نبود بشکه های نفت ایران را سریع جبران کند و قیمت‌ها را ثابت نگه دارد .