به گزارش افکارنیوز،

 نیمه ماه گذشته نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک از کاهش 25 درصدی قیمت مسکن در بهمن‌ماه امسال در صورت تثبیت نرخ ارز خبر داد و گفت: معاملات مسکن در شهریورماه امسال 45 درصد کاهش یافت.

حسام عقبایی با یادآوری این‌که بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی تا  شهریورماه امسال قیمت مسکن حدود 74 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، افزود:‌ رشد نامتعارف باعث رکود سگنین مسکن و کاهش حجم معاملات شده است؛ به طوریکه در  تیر، مرداد و شهریور امسال تعداد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته به ترتیب  25 درصد، 36 و 45 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به این‌که نبود توازن عرضه و تقاضا، کاهش قدرت تقاضا، کاهش تولید مسکن، نوسانات نرخ ارز ، مناسب نبودن تسهیلات و... از جمله عوامل کاهش معاملات در سال جاری بوده است، گفت: با کاهش نرخ ارز ، این پرسش مطرح می‌شود که آیا قیمت مسکن کاهش می‌یابد. در پاسخ باید گفت مسکن یک بازار مقاوم است و تاثیرپذیری آن از کاهش نرخ ارز مانند سکه و طلا نیست و مثلا قیمت 9 صبح با ساعت 11 متفاوت باشد.

طی چند هفته اخیر بازار ارز کشور با وجود برخی شایعات هدف‌دار، روند نسبتا ثابتی را پشت سر گذاشته و به نظر می‌رسد با تداوم این روند پیش بینی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درست از آب در بیاید. یعنی تقریبا سه ماه دیگر قیمت مسکن 25 درصد کاهش می‌یابد. در این وضعیت امیدوارکننده سری به بازار معاملات مسکن در مناطق مختلف پایتخت می‌زنیم؛

در منطقه 2 محله شادمهر یک واحد مسکونی 90 متری نوساز با قیمت یک میلیارد و 123 میلیون تومان معامله شده است. یک واحد مسکونی 212 متری نوساز در اختیاریه با قیمت 3.9 میلیارد توان یعنی هر مترمربع حدود 18 میلیون و 400 هزار تومان فروخته شده است.

یک دستگاه آپارتمان 95 متر با عمر 10 سال در افسریه به قیمت 360 میلیون تومان، واحد 60 متری 5 سال ساخت در آپادانا به قیمت 775 میلیون تومان، واحد 73 متری نوساز در تهرانپارس به قیمت 575 میلیون تومان، واحد 120 متری 8 ساله در صادقیه به قیمت 1.4 میلیارد تومان و آپارتمان 98 متری با عمر 6 سال به قیمت 1.9 میلیارد تومان معامله شده است.

همچنین در گاندی یک واحد مسکونی 77 متری 9 ساله با قیمت یک میلیارد و 360 میلیون تومان به خریدار آن فروخته شده است.