به گزارش افکارنیوز،

علی ابراهیمی با تاکید برحمایت مجلس از عرضه زعفران در بورس کالا گفت: در شرایطی که سال ها قیمت زعفران به شکل واقعی و شفاف مشخص نمی شد، اما با ورود این محصول به بورس کالا، قیمت های واقعی و براساس عرضه و تقاضا کشف می شود که در این زمینه نیاز است فعالان اصلی بازار زعفران به معاملات بورس ورود کنند.

وی اظهار داشت: زعفران، محصول خاص ایران است که متاسفانه طی سال ها قدر این نعمت ارزشمند و زحمت زیاد کشاورزان را ندانسته ایم به طوریکه هر ساله شاهد عرضه بدون برنامه این محصول به بازارهای جهانی اما توسعه برندسازی و استفاده خارجی ها از زعفران ایران هستیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سود واقعی از محصول ارزشمند ایرانی را خارجی‌ها می‌برند، افزود: با توجه به ظرفیت هایی که در بورس کالا وجود دارد باید از این ظرفیت در راستای تنظیم بازار زعفران داخلی و سپس صادرات هدفمند زعفران استفاده کنیم.

وی ادامه داد: باتوجه به مزیت هایی که تولید زعفران در کشور دارد، باید ابتدا با محصولات تقلبی و مشابه مقابله کنیم که اعتبار این محصول زیر سوال نرود؛ همچنین این محصول باید به شکلی مورد معامله قرار گیرد که برکیفیت آن لطمه ای وارد نشود.

ابراهیمی تصریح کرد: بورس کالا یکی از مراکز مطمئن برای دادوستد هر محصول از جمله کالاهای کشاورزی است، چرا که هم خریدار و هم زعفرانکاران می توانند با خیال راحت اقدام به خرید و فروش کنند و در بستری شفاف نسبت به کیفیت محصول عرضه شده در بورس مطمئن باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهارداشت: از سال جاری با کشف واقعی قیمت زعفران در بورس کالا، کشاورزان نیز از نرخ های واقعی مطلع شده اند و دیگر شاهد ارزان خری واسطه ها از کشاورزان و همچنین ارزان فروشی این محصول به بازارهای جهانی نخواهیم بود.

ابراهیمی بر موضوع کیفیت زعفران تاکید کرد و گفت: نکته قابل توجه و مثبت دیگر در عرضه زعفران در بورس کالا می توان به ارائه محصولات باکیفیت در این بازار اشاره کرد چرا که تولید کنندگان ملزم هستند محصولاتی با کیفیت بالا را در بورس ارائه دهند که این خود به ارتقاء کیفی این محصول در بین کشاورزان خواهد انجامید.

وی در پایان در خصوص اظهارات اخیر معاون وزیر جهادکشاورزی مبنی بر بین المللی شدن معاملات زعفران در بورس کالا، گفت: مجلس از ایجاد شفافیت در معاملات داخلی و همچنین عرضه زعفران از دریچه بورس کالا به بازارهای جهانی حمایت می کند. زمانی که قرار است معامله ای را در سطح بین المللی انجام دهیم، باید یک سری استانداردهای بین المللی را رعایت کنیم، در این بین اساسی ترین مسئله ای که ما را به این استاندارها نزدیک می کند، حفظ کیفیت و شفافیت است که با توجه به وجود بورس کالا، می توان در آینده به صادرات همه جانبه و مرجعیت قیمت زعفران ایران در دنیا امیدوار بود.