به گزارش افکارنیوز،
قیمت بنزین در ژاپن برای هشتمین هفته پیاپی روندی افزایشی را طی کرد و به 160 ین برای هر لیتر رسید که بالاترین میزان در 4 سال گذشته محسوب می‌شود. 

مرکز اطلاعات نفت مؤسسه اقتصاد انرژی ژاپن اعلام کرد: با نزدیک شدن به آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران هر لیتر بنزین در پمپ بنزین‌های این کشور با قیمت 1.41 دلار به فروش می‌رسد که از ماه نوامبر سال 2014 بی‌سابقه بوده است. 

در گزارش این مؤسسه آمده است: در صورتی که قیمت بنزین، نفت و دیگر حامل‌های انرژی در این کشور همچنان بالا باقی بماند انتظار داریم هم مصرف‌کنندگان آسیب ببینند و هم شرکت‌های فعال در این حوزه ضرر کنند. 

شهروندان ژاپنی که در مناطق سردسیر این کشور زندگی می‌کنند از جمله آسیب‌پذیرترین اقشار در برابر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ژاپن هستند. از طرف دیگر صنعت شیلات و حمل‌ونقل ژاپن نیز به شدت تحت تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در این کشور قرار خواهند گرفت.

قیمت بنزین در ژاپن در حالی افزایش یافته است که شرکت‌های عمده توزیع‌کننده سوخت در این کشور گفته بودند که قیمت حامل‌های انرژی کاهش خواهد یافت اما پمپ بنزین‌ها که محل اصلی عرضه بنزین در ژاپن محسوب می‌شوند بنزین را با قیمت بیشتری نسبت به هفته گذشته عرضه کردند. 

تومومیچی‌آکوتا کارشناس ارشد مؤسسه تحقیقاتی میتسوبیشی می‌گوید هم اکنون عوامل فزاینده و کاهنده قیمت حامل‌های سوخت در تعیین قیمت به شدت با هم درگیر هستند. به عنوان مثال نزدیک شدن زمان اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران احتمالاً به افزایش قیمت نفت در بازار منجر می‌شود و از طرف دیگر جنگ تجاری بین آمریکا و چین احتمالاً تأثیر کاهشی بر قیمت نفت خواهد گذاشت.

وی معتقد است قیمت بنزین در ژاپن حداقل برای چند وقت همچنان بالا خواهد ماند.