به گزارش افکارنیوز،

از دسامبر سال گذشته تاکنون کانادا و پکن در حال مذاکره برای بستن یک توافق تجاری هستند. در حالی که در ابتدا کانادا برای این مذاکرات پیش‌قدم شده بود اما حالا برای توافق تجاری با چین پیش‌شرط گذاشته است. 

جان ‌مک‌‌کالوم سفیر کانادا در چین طی مصاحبه‌ای گفت: مذاکرات اوتاوا با پکن تا زمانی که چین برخی سیاست‌های خود را تغییر ندهد متوقف شده است.

وی گفت: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا چین را به سمت رفتاری معقولانه‌تر ترغیب کنیم. از جمله موانع امضای یک توافق تجاری با چین که از سوی مک‌کالوم اشاره شد تفاوت دو کشور در دسترسی به بازار کشاورزی در کشور مقابل است و از طرف دیگر اختلاس بر سر دستمزد به نابرابری جنسیتی و حقوق بشر موضوع اختلاف دولت کانادا با چین محسوب می‌شود. 

سفیر کانادا در چین تأکید کرد: بدون تغییر رویکرد چین در این مواضع رسیدن به توافق تجاری غیرممکن خواهد بود. این مذاکرات با سفر نخست‌وزیر کانادا به پکن در دسامبر 2017 آغاز شد و قرار است وزرای اقتصاد و تجارت کانادا در راستای تلاشی دیگر برای بستن توافق تجاری با چین در ماه نوامبر به پکن سفر کنند.

کانادا اخیراً با آمریکا و مکزیک یک توافق تجارت آزاد بسته است و برمبنای این توافق باید جزئیات توافق تجاری با دیگر کشورها را با آمریکا و مکزیک به اشتراک بگذارند. هنوز مشخص نیست آمریکا که در جنگ تجاری با چین است به این اقدام کانادا اعتراض می‌کند یا خیر.