به گزارش افکارنیوز،

همزمان با اعلام بازگشت تحریم‌های امریکا، اتاق بازرگانی تهران طی بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد که در این بیانیه تاکید شده که وحدت ملی و تکیه بر بخش خصوصی می‌تواند راه عبور از مشکلات باشد.

متن این بیانیه را می‌خوانید:

امروز ۱۳ آبان ماه برابر با ۴ نوامبر به همان اندازه که برای ملت ایران نمادین و پرمعناست برای جهان نیز اهمیت یافته چراکه دقیقا در همین روز ترامپ با رفتاری هنجارشکن و خارج از عرف بین المللی یکی از معتبرترین معاهدات جهانی را با بداخلاقی زیرپا گذاشت و قدم در مسیر خدشه وار کردن بر صلح و ثبات جهانی برداشته‌است.

آغاز دوباره تحریم‌های آمریکا در جامعه جهانی به معنای خط بطلان کشیدن برتلاش چند ساله کشور‌های طرفدار صلح و دوستی برای ایجاد توافقی جهانی به منظور ساختن دنیای عاری از دشمنی تلقی می‌شود و رفتار ترامپ یعنی حرکت در مسیر بازگشت به مدار کینه‌ها و رسیدن به روز‌هایی که در آن هیچ خط قرمزی برای رعایت اخلاق وجود ندارد. بدیهی است نه تنها شهروندان ایرانی بلکه مردم جهان به این رویکرد روی خوشی نشان نخواهند داد و واضح است که حتی این نوع رفتار در امریکا نیز طرفداری به غیر از رئیس جمهور هنجارشکن این کشور ندارد.

با وجود این رفتار سراسر کینه توزانه امریکا، متانت و دیپلماسی ایران موجب شده تا رهبران جهان برخلاف تمام روال‌های گذشته نه در همراهی با امریکا که در هم مسیری با ایران راهکار‌هایی برای همکار‌های مشترک و بدون انگ تحریم ارائه دهند.

اروپا، کشور‌های شرق آسیا، روسیه، هند و بسیاری دیگر از کشور‌ها در سراسر جهان خود را متعهد به خواسته‌های ترامپ نمی‌بینند و این بهترین فرصت برای اجماع سازی جهانی علیه او و در راستای نیاز‌های ایران است.

در حال حاضر اروپا با ارائه بسته پیشنهادی به ایران اعلام همکاری کرده است. به همین جهت بخش خصوصی ایران در کنار دولت و حاکمیت خود را موظف می‌داند مقدمات اجرای این بسته را به بهترین شکل ممکن و به نفع اقتصاد ملی فراهم آورد.

بخش خصوصی برای خود مسولیت؛ ارتقاء سطح دانش مذاکرات، توسعه منطق همکاری با شرکای خارجی، تلاش در جهت امیدآفرینی در جامعه و بهبود اعتماد اجتماعی، حفظ اشتغال و تلاش برای افزایش آن، باقی ماندن در سنگر حراست از اندوخته‌های اقتصاد ملی، حرکت در مسیر اقتصاد سالم و ضد فساد و در یک کلام حضور در جبهه توسعه اقتصاد ایران را تعریف کرده است.

همزمان نیاز است دولت در اقداماتی فراگیر و ساختارمند در اصلاح جدی مشکلات اقتصاد ایران مانند بهبود فضای نامساعد کسب‌وکار، اصلاح روند‌های زائد و بروکراتیک مخل کسب و کار، اصلاح فرآیند‌های حاکم برنظام مالیاتی، گمرکی، تامین اجتماعی و بانکی را فراهم آورد و ضمن برخورد جدی با مفسدان اقتصادی راهکار‌هایی عملیاتی و اجرایی برای حذف هر نوع رانت و زمینه فسادخیز در اقتصاد کشور را ایجاد کند.

در نتیجه آنچه رخ خواهد داد توسعه روابط مبتنی برسرمایه گذاری‌های مشترک، افزایش سطح گفت: وگو‌های های تجاری و عقد قرارداد‌های منجر به تبادل کالا، بهره مندی هرچه بیشتر صنایع کشور از تکنولوژی‌های روزآمد مستقر دراروپا، افزایش سطح همکار‌های بانکی و مالی با اروپا و در نهایت توسعه منطق گفت‌وگوی سازنده اقتصادی به جای تخاصم از طریق تحریم‌ها خواهد بود.

امروز نیاز است ضمن تکریم رفتار منطقی اروپا از آن‌ها بخواهیم به عهد خود با ایران پایبند بمانند و در توسعه همکار‌های مشترک با ایران شجاع باشند.

به طور حتم در سایه وحدت عمومی درکشور، درایت مقام معظم رهبری در هدایت مسیر اقتصاد و جامعه ایران، قدرت و قوت دولت در جهت رفتار‌های اصلاحی و شجاعانه و حضور موثر بخش خصوصی در عرصه اقتصاد می‌توان از مانع تحریم‌های امریکا عبور کرد و یکبار دیگر نشان داد که هیچ منطقی بالاتر از گفتگو و هیچ ارزش اخلاقی معتبرتر از وفای به عهد وجود ندارد.