به گزارش افکارنیوز،

عصر امروز در دومین مرحله فروش نفت خام در بورس انرژی ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت داد و ستد شد.

ششم آبان در مرحله نخست یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شد که با فروش هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (معادل ۲۸۰ هزار بشکه) به پایان رسید.

آن زمان سه کارگزاری، محموله های نفتی را به نرخ بشکه ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت خریدند.

در دومین مرحله از فروش نفت خام در بورس همه محموله های نفتی در قالب سه سفارش خرید ۲۱۰ هزار، ۲۴۵ هزار و ۲۴۵ هزار بشکه ای فروخته شد. 

در این مرحله نیز همانند نوبت پیش، حجم خرید دستکم ۳۵ هزار بشکه تعیین شده بود و محموله های نفتی در پایانه خارگ در خلیج فارس تحویل داده می شود.

مدیرعامل بورس انرژی چندی پیش گفته بود: برنامه شرکت ملی نفت ایران این بود که با یک بار عرضه، بازخورد را بررسی کند تا بر اساس آن برای تداوم عرضه تصمیم گیری شود.

سیدعلی حسینی تاکید کرد نهادهای مسوول نظارت دقیقی بر روند معاملات دارند؛ با این همه بر اساس قانون، اطلاعات همه خریداران در بورس محرمانه است و انتشار آنها جرم تلقی می شود، مگر آنکه یک خریدار خود به اقدام دست بزند.

به گفته وی، برای خرید نفت توسط شرکت های ایرانی و خارجی هیچ محدودیتی وجود ندارد و سامانه معاملات در صورت تقاضا، همه آنها را ثبت می کند.

طرح عرضه نفت خام در بورس در سال های گذشته بارها مطرح شد اما ناکام ماند تا سرانجام تیرماه امسال با حمایت دولت و تاکید معاون اول رییس جمهوری عملیاتی شد.

شیوه فروش نفت در بورس انرژی ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی است.

تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر) به صورت نقدی پیش از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله انجام می شود.

خریدار باید بخش ارزی را در مدت زمان مشخص شده پس از بارگیری، به طریق مورد تایید شرکت ملی نفت که در اطلاعیه عرضه اعلام می شود، واریز و تسویه کند.