به گزارش افکارنیوز،

 قیمت نفت طی چند هفته 30 درصد کاهش یافته ولی هنوز آسیبی به عربستان وارد نشده است .

بزرگترین صادر کننده نفت جهان قیمت بالاتری را می خواهد و پیشنهاد کاهش تولید را در نشست هفته آینده کارتل می دهد .

ولی در شرایط سخت اقتصادی عربستان می‌تواند قیمت های پایین تر از این را هم تحمل کند و این کار متحد اصلی آن دونالد ترامپ را در زمانی که عربستان نیاز به دوستانش دارد خوشحال میکند .

نفت خام آمریکا اکنون بشکه ای 51 دلار معامله می‌شود که از اوج قیمت 76 دلار در هر بشکه، در اوایل ماه اکتبر بسیار پایین‌تر است. نفت خام برنت هم از حداکثر 86 دلار به 60 دلار سقوط کرده است .قیمت نفت می تواند حتی تا 30 دلار در هر بشکه هم سقوط کند و عربستان هنوز هم می‌تواند فاصله بین صادرات و وارداتش را حداقل تا یک دهه از طریق ذخایر ارز خارجیش پر کند .

بودجه محافظه کارانه

این حد از کاهش قیمت نفت می‌تواند باعث فشار بر بودجه شود. تحلیل‌گران تخمین می زنند که بودجه دولت عربستان برای سال 2018 بر اساس قیمت محافظه‌کارانه 50 تا 55 دلار بسته شده باشد. هزینه پمپ یک بشکه نفت در عربستان کمتر از 10 دلار در 2015 بود و احتمالا تا الان هم تغییری نکرده است .

عربستان خواستار قیمت بالاتری برای تقویت اقتصادش است .

آخرین باری که در سال 2014 و 2015 قیمت نفت سقوط کرد، عربستان مجبور شد دوباره در مورد مسائل مالی اش فکر کند. کسری بودجه آن به رکورد 100 میلیارد دلار در سال 2015 رسید (15 درصد تولید ناخالص داخلی) و صندوق بین‌المللی پول اخطار داد که برخی کشورهای حوزه خلیج فارس مثل عربستان، در صورت پایین ماندن قیمت نفت طی 5 سال خالی از پول می شوند .

این شرایط باعث شد عربستان سوبسید ها را کاهش دهد، مالیات بر فروش وضع کند و سه بار در کمتر از یکسال از بازارهای جهانی اوراق قرضه بهره‌برداری کند و میلیاردها دلار برای تعادل سفارشاتش قرض بگیرد. این کشور برنامه بلندپروازانه ای برای تنوع دادن به اقتصادش بدون نفت طراحی کرده و نام آن را «دورنمای 2030» گذاشت .

تحلیلگران می گویند در صورت پایین ماندن قیمت نفت در سال 2019 ، باید کمی سختی کشید ولی احتمالا لازم نیست عربستان اقدامات سختی در پیش بگیرد، مگر اینکه قیمت خیلی پایین تر برود .

عربستان در اوایل همین ماه اعلام کرد که قصد دارد 500 هزار بشکه در روز از تولید خود در دسامبر کم کند و پیشنهاد داد سایر تولیدکنندگان هم حداقل یک میلیون بشکه در روز تولید خود را کاهش دهند .  

احتمال دارد اوپک و روسیه در نشست وین در مورد کاهش بیشتر از این هم در تولید نفت توافق کنند .

این دقیقاً همان چیزی است که ترامپ نمی خواهد .

هفته گذشته دونالد ترامپ از  عربستان به خاطر پایین رفتن قیمت نفت تشکر کرد. درست یک روز پس از آنکه اعلام کرده بود هیچ موضع سختی در برابر عربستان بر سر مسئله قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی نخواهد گرفت .

ترامپ ممکن است بن سلمان و ولادیمیر پوتین را در اجلاس G20   متقاعد کند که قیمت نفت را پایین نگه دارند .

همچنین احتمال دارد عربستان دوباره وزرای اوپک را راضی کند تا تولید را کاهش دهند، ولی مذاکرات و ملاحظات این بار پرچالش ترین مذاکرات طی سالها خواهند بود .