به گزارش افکارنیوز،

قیمت نفت پس از نشست اوپک افزایش یافته است. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که توافق اوپک حداقل قیمتی برای نفت تعیین کرده است، هرچند به نظر نمی رسد بی ثباتی از بین رفته باشد .

فهرستی از متغیرهایی که بر نفت در سال 2019 تاثیر می گذارند ، هم از نظر عرضه و هم از نظر تقاضا برای قیمت های خوشبینانه و بدبینانه وجود دارد:

عوامل خوشبینانه

ایران_ بزرگترین و واضح ترین ریسک برای عرضه نفت از طرف ایران است. معافیت هایی که آمریکا به هشت کشور برای خرید نفت ایران داده است در ماه مه به پایان می رسند. به نظر نمی رسد دولت ترامپ قصد داشته باشد این معافیت ها را تمدید کند و با افزایش ناگهانی عرضه نفت به بازار در دو ماه گذشته، دولت آمریکا موضع سخت‌تری خواهد گرفت. تولید نفت ایران در ماه نوامبر 380 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به کمتر از روزانه 3 میلیون بشکه رسیده است.

لیبی_ لیبی به تازگی 40 هزار بشکه در روز تولید خود را به خاطر فعالیت‌های نظامی از دست داده است. لیبی چند هفته قبل توانسته بود با موفقیت تولیدش را افزایش دهد. این کشور شمال آفریقا سال هاست در زمینه عرضه نفت بی ثبات است و هدفهای بزرگی برای افزایش تولید در 2019 دارد. ولی می‌تواند همچنان بازار نفت را با توقف غیرمنتظره تولید غافلگیر کند.

ونزوئلا_ تولید ونزوئلا یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته که 600 هزار بشکه از ماه ژانویه تا حالا کمتر شده است. نمی‌توان تحلیلگری را پیدا کرد که انتظار داشته باشد تولید این کشور در کوتاه مدت یا میان مدت افزایش می یابد .

شیل آمریکا_ انتظار می‌رود شیل آمریکا به رشد خیره‌کننده خود ادامه دهد. در واقع تولید کنندگان شیل یک میلیون بشکه در روز از پیش بینی های 2018 فراتر رفته اند ولی کاهش قیمت اخیر نفت، فشار مالی و مشکلات خط لوله بالاخره تولید را کم میکند .

کاهش تولید اوپک_ کاهش 1.2 میلیون بشکه ای باید به حذف نفت اضافی از بازار کمک کند. اوپک و متحدانش شاید مجبور شوند مقدار کاهش تولید را بیشتر کنند ولی سخت ترین قسمت آن رسیدن به توافق برای این کاهش بود. این گروه می‌توانند به سادگی توافقشان را در انتهای سال تمدید کنند تا از پایین نیامدن قیمت نفت مطمئن شوند .

عوامل بدبینانه رشد عرضه

رکود اقتصادی_ شاید بزرگترین خطر قیمت نفت و یکی از سخت ترین آنها احتمال رکود اقتصادی باشد. اقتصاد جهان الان هم با کند شدن اقتصاد چین، کاهش تولید ناخالص داخلی در بخش‌هایی از اروپا، بحران ارزی در بازارهای نوظهور و بی ثباتی مالی در سراسر جهان به تلاطم افتاده است.  

رشد نفت شیل_ آژانس بین المللی انرژی هنوز هم انتظار دارد عرضه اعضای غیر عضو اوپک در سال 2019، 1.5 بشکه در روز افزایش یابد که از تقاضای کل جهان بیشتر خواهد بود. با راه اندازی خط لوله های جدید در نیمه دوم سال آینده، موج بعدی شیل در راه است .

عدم اطاعت از اوپک_ روسیه اعلام کرده که در ژانویه کل قرار کاهش تولید نفت خود را عملی نخواهد کرد. بنابراین خطر این وجود دارد که کل کاهش توافق شده در نشست وین در ماه ژانویه عملی نشود .

عربستان بیشترین کاهش تولید را بر عهده دارد و چون شدیداً خواستار قیمت بالای نفت است، این کاهش را اجرا خواهد کرد هرچند هنوز مطمئن نیستیم اوپک و متحدانش بتوانند بازار را متعادل کنند .