به گزارش افکارنیوز،

 در ماه های اخیر به سختی جمله ای مثبت درباره بخش نفت ایران شنیده می‌شد مخصوصاً از زمانی که ترامپ تصمیم گرفت تحریم‌های نفتی علیه ایران وضع کند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران اوپک را به خاطر توانایی در رسیدن به توافق کاهش تولید علیرغم مخالفت های سیاسی شدید داخلی تحسین کرده است. در هفتم دسامبر گروه تولید کنندگان نفت اوپک و غیر اوپک که شامل روسیه و عربستان هم می‌شدند، توافق کردند 1.2 میلیون بشکه از تولید نفت را به مدت شش ماه کم کنند. این توافقنامه از اول ژانویه 2019 قابل اجرا است و در آوریل بازبینی می‌شود .

هدف از این کار خالی کردن تدریجی بازار جهانی نفت در بحبوحه نگرانی از عرضه بیش از حد نفت است، چون آمریکا، عربستان و روسیه، سه تولید کننده بزرگ نفت، اخیرا با ارقام نجومی تولید کرده اند. همچنین نگرانی از رشد تقاضای نفت در بحبوحه جنگ تجاری بین آمریکا و چین هم در این توافق تاثیر داشت .

زنگنه گفت:« اوپک ظرفیتی از خود نشان داده که اعضا می توانند در آن مذاکره کنند و با توجه به منافع مشترکشان و علی رغم اختلافات بسیار سیاسی و یا حتی درگیری‌های نظامی به توافق برسند» .

اظهار نظر مثبت ایران 

این اولین اظهار نظر مثبتی است که وزیر نفت ایران در مورد اوپک در چند ماه اخیر داشته است. اوپک و متحدانش در 7 دسامبر به توافق رسیدند و معافیت ایران از کاهش تولید به خاطر مشکلات تحریم های تازه آمریکا شامل این توافق می شد .

رقابت بر سر تسلط منطقه ای

هم ایران (سومین تولیدکننده بزرگ اوپک) و هم عربستان (بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک) برای تسلط ژئوپلیتیکی در خاورمیانه با هم رقابت می‌کنند، مخصوصاً از طریق جنگ در یمن و سوریه . این دو کشور نظرات متفاوتی در مورد اوپک دارند: اینکه چگونه به عنوان یک واحد عمل کند، چگونه باید پاسخ توییت های مکرر ترامپ را برای افزایش تولید اوپک و کاهش قیمت نفت بدهد و سخت تر از همه چگونه باید با روسیه و سایر شرکای غیر عضو اوپک کار کند .