به گزارش افکارنیوز،
 براساس آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی حجم واردات در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری بدون احتساب میعانات گازی بالغ بر ۲۶۳۰۳ هزار تن بوده که براساس آن ۱۸ هزار و ۹۲۹ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

همچنین آمار صادرات در ۷ ماهه نخست سال جاری حاکی از آن است که ۶۲۰۷۹ هزار تن کالا به کشور‌های مختلف جهان صادر شد که براساس آن ۲۴ هزار و ۴۸۲ میلیون دلار درآمد ارزی نصیب کشور شده است.

این درحالی است که واردات کالا به کشور در ماه اردیبهشت سال جاری با ارزش ۴ هزار و ۸۳۲ میلیون دلار و صادرات کالا در همین ماه با رقم ۴ هزار و ۵۴ میلیون دلار بیشترین مبادله کالا در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۷ را به خود اختصاص داده است.

صادرات بیش از ۶۲ میلیون تن کالا در مهرماه / بدهی خارجی کاهش یافت

لازم به ذکر است که آمار بدهی‌های خارجی کشور در پایان مهرماه سال جاری براساس سررسید اولیه بدهی‌ها در کوتاه مدت رقم ۳ هزار و ۱۹۸ میلیون دلار و در دوره میان مدت و بلندمدت رقم ۶ هزار و ۸۹۵ میلیون دلار بوده است.

گفتنی است رقم بدهی‌های خارجی کشور در پایان مهرماه سال جاری در کوتاه مدت به ۲ هزار و ۷۷۷ میلیون یورو و در میان مدت و بلند مدت به ۵ هزار و ۹۸۷ میلیون یورو رسیده است.

لازم به ذکر است که رقم کل بدهی‌های دولت در مهرماه سال جاری رقم ۱۰ هزار و ۹۳ میلیون دلار، معادل ۸ هزار و ۷۶۵ میلیون یورو بوده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که متوسط ماهانه نرخ فروش دلار در بازار بین بانکی رقم هزار و ۲۰۰ تومان و در بازار آزاد ۱۴ هزار و ۸۱۵ تومان به ثبت رسیده است.

صادرات بیش از ۶۲ میلیون تن کالا در مهرماه / بدهی خارجی کاهش یافت