گروه اقتصادی- مسکن اولویت اصلی مردم است، سرپناهی که انسان ها را در محیطی امن قرار داده و آرامش ارمغان آن است اما این روزها قیمت مسکن هر روز رو به افزایش بوده و بسیاری از خانوارها توان خرید خانه را ندارند.

به گزارش افکارنیوز، اگر چه رکود در بازار مسکن مشهود است اما در بررسی جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در آذر امسال در مقایسه با ماه پیش از آن 85/4 درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات ثبت شده نیز در مقایسه با آذرماه سال گذشته ۶۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی درباره قیمت مسکن در تهران، در آذرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد 85/4 درصدی به 9 میلیون و 631 هزار تومان افزایش یافته است. در آبان‌ماه امسال متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در تهران 9 میلیون و 185 هزار تومان بود که در مقایسه با متوسط قیمت 8 میلیون و 122 هزار تومانی مهرماه 39/6 درصد افزایش یافته است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک با حدود 13 درصد افزایش از 19 میلیون و 806 هزار تومان به 22 میلیون و 255 هزار تومان رسیده است.

کمترین متوسط قیمت مسکن مربوط به منطقه 18 با 4 میلیون و 100 هزار تومان است. ماه پیش از آن یعنی در آبان‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 4 میلیون و 79 هزار تومان بود. همچنین در آذرماه امسال 5896 فقره مبایعه‌نامه در مناطق بیست‌ودوگانه تهران ثبت شد که نسبت به ماه پیش از آن (آبان‌ماه 97) با 5941 فقره 75/0 درصد کاهش یافته است. تعداد معاملات در مقایسه با آذرماه سال گذشته نیز 63 درصد کاهش یافته است. مقایسه قیمت مسکن در آذرماه 97 با قیمت‌های ماه مشابه سال گذشته حاکی از آن است که هر مترمربع واحد مسکونی 62/92 درصد گران‌تر شده است.

در همین حال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی بالغ ‌بر 2/49 درصد افزایش پیدا کرد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی نیز 4/44 درصد و متوسط مبلغ اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور در تابستان٩٧ نسبت به تابستان ٩٦ بالغ ‌بر 26 درصد افزایش داشته است. بر اساس این اعلام، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور 2 میلیون و 226 هزار تومان با میانگین مساحت ١٠٦ مترمربع و متوسط عمر بنای ١١ سال بوده است.