به گزارش افکارنیوز،

 محمدصادق درودگر در خصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: شکی نیست که این دو باشگاه باید سرانجام روزی واگذاری شوند و در پی این اتفاق مشکلات فوتبال کشور حل شود. ضمن این که دغدغه وزارت ورزش و جوانان برای واگذاری این دو باشگاه نیز با توجه به مشکلات فراوانی که برای این وزارتخانه پدید می‌آورند، امری طبیعی است.

مدیر بازاریابی سازمان لیگ فوتبال افزود: همچنین الزامات فیفا و ای‌اف‌سی نیز بیان‌کننده این‌ نکته است که خصوصی‌سازی باشگاه‌ها در ایران الزامی است، و از سوی دیگر در این‌ نکته که هواداران نیز از منافع این کار منتفع می‌شوند شکی نیست، اما واگذاری و خصوصی‌سازی سرخابی‌ها تنها قیمت‌گذاری برند و دارایی‌های آنها و پس از آن واگذاری نیست.

درودگر افزود: در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس دو موضوع کلی و مهم قابل طرح است؛ نخست این که باید مراحل واگذاری کارشناسی شده، و دارایی‌ها و بدهی‌های این دو باشگاه به خوبی شناخته  و عرضه شده ، قیمت‌گذاری شوند و در بستری شفاف و با درنظر گرفتن اهلیت حرفه‌ای خریداران خصوصی‌سازی سرخابی‌ها انجام شود.

وی اضافه کرد: نکته دیگر این است که باید زیرساخت‌ها و پیش‌زمینه‌های واگذاری این دو باشگاه نیز باید فراهم شود که در این میان این پرسش پیش می‌آید که آیا بستر و زمینه واگذاری استقلال و پرسپولیس فراهم است یا خیر؟

درودگر با تاکید بر این نکته که زیرساخت خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس در کشور هنوز فراهم نشده است تصریح کرد: در زمینه واگذاری این دو باشگاه نیاز است ابتدا از طرف مجلس و دولت طرح و لوایحی مبنی بر حمایت از بخش خصوصی در نظام باشگاه داری ارائه و‌تصویب شده و دقیقا قانون  شود؛ در این خصوص نگاهی به گذشته نیز نشان می‌دهد تا به امروز فعالیت هیچ یک از بخش‌های خصوصی بویژه در حوزه باشگاه‌های فوتبال  موفق نبوده است.

عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتبال ادامه داد: زمانی که بنای  خصوصی کردن باشگاه‌های فوتبال را داریم به این مفهوم است که بخش خصوصی فعال و عاقل با توصل به قوانین‌حمایتی باید در ابتدا باشگاها را به سودرسانی برساند و پس از آن برای فروش  سهام باشگاه‌ها اقدام کنیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم همانند باشگاه‌های بزرگ دنیا از جمله منچستر، بارسا و رئال مادرید باشگاه‌های ما نیز درآمدزا بوده و شرایط به‌گونه‌ای مهیا شود که در سایه برنامه‌ریزی مالی باشگاه‌ها بتوانند تراز و بیلان مالی مثبتی داشته باشند.

مدیر بازاریابی سازمان لیگ فوتبال گفت:‌ در حال حاضر برای خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و باشگاه‌های دیگر شرایط مهیا نیست؛ چرا که در کشور قوانین حمایتی  از بخش خصوصی نداریم و این موضوع امکان‌پذیر نیست.

این کارشناس اقتصاد ورزش اظهار داشت: طی سال‌های گذشته بارها و بارها این موضوع را گوشزد کرده‌ام که خصوصی‌سازی برای این دو باشگاه امکان‌پذیر نیست، کما اینکه با تبلیغات خیالی می‌گفتند جام جهانی فوتسال را در ایران برگزار می‌شود که من همان موقع نیز گفتم این اتفاق محال است که میزبانی جام جهانی را به ایران بدهند و دست آخر هم همین‌طور شد.

درودگر گفت: متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم یکی از اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین موضوعات فوتبال که حق پخش تلویزیونی مسابقات است را حل کنیم، بنابراین چگونه است که صحبت از عزم و اراده خود در واگذاری باشگاه‌های فوتبال و موفقیت در واگذاری استقلال و پرسپولیس می‌کنیم؟!

عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتبال ایران ادامه داد: تا انجا که من اطلاع دارم در سازمان خصوصی‌سازی بعضی از دوستان به ویژه قبل از انتخابات ریاست جمهوری به خصوص در دوره دوم انتخابات، بحث واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را در رسانه‌ها منتشر کردند و دست آخر هم هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این که بحث خصوصی‌سازی باشگاهای استقلال و  پرسپولیس با دیگر باشگاه‌ها تفاوت دارد، تصریح کرد: بر این اساس باید در ابتدا بحث اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... این دو باشگاها حل شود و پس از آن دستگاه‌های تابع باید نظر نهایی خود را در این رابطه بدهند.

دورودگر اظهار اشت: به نظر بنده تا این دستگاه‌ها نظر خود را صراحتا و کتبا اعلام نکند هیچ اتفاقی در بحث خصوصی‌سازی شدن این دو باشگاه صورت نمی‌گیرد.

وی در پایان یادآور شد: در حالی متولیان امر در سازمان خصوصی‌سازی تنها توان مالی و نداشتن بدهی در بانک‌ها را ملاک اهلیت خریداران استقلال و پرسپولیس قرار می‌دهند که بدون شک اقتصاد ورزش، یک علم شناخته شده در دنیا است و کسی که این دو باشگاه را می‌خرند باید برای تجاری‌سازی و کسب درآمده از طریق فعالیت‌های ورزشی تجربه، اهلیت، تبحر و برنامه داشته باشد.