به گزارش افکارنیوز،

 یوناتن بت کلیا با انتقاد از افزایش استفاده از تجهیزات ساختمانی غیراستاندارد در ساخت و ساز مسکن، گفت: این مسئله تنها منحصر به پایتخت و کلانشهرها نیست، بلکه این معضل در شرایط کنونی در تمام شهرها رخ داده است.

افزایش آمار استفاده از تجهیزات ساختمانی غیراستاندارد در کشور

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه با افزایش قیمت ارز در ماه های گذشته، آمار استفاده از تجهیزات ساختمانی غیراستاندارد که نسبت به تجهیزات دیگر ارزان تر هستند، افزایش یافته است که این مسئله بسیار نگران کننده است.

زلزله، بحران بالقوه برای کشور/ ساختمان‌های نوساز بی‌کیفیت در معرض خطر

بت کلیا تصریح کرد: در حدود یک سال اخیر گسل های بسیاری در نقاط مختلف کشور فعال شده و این مسئله یک بحران بالقوه است که باید برای مدیریت آن برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد که قطعا یکی از مهم ترین اقدامات باید ساخت، ساختمان های با کیفیت و مستحکم باشد تا در صورت بروز زلزله های قوی آسیب کمتری ببیند.

وی افزود: در زلزله های کرمانشاه شاهد بودیم که حتی بیمارستان های تازه ساز نیز به خاطر عدم رعایت اصول استاندارد بر اثر زلزله کاملا تخریب شدند، اما پس از بازسازی این منطقه و توجه به استانداردهای ساخت و ساز، در زلزله اخیر کمترین آسیب به ساختمان ها وارد شد.

این سوال برای من همواره مطرح شده که چطور یک ساختمان قدیمی در زلزله نمی ریزد، اما ساختمان های نوساز تخریب می شوند،  که این مسئله قطعا به خاطر نوع کیفیت مصالح و تجهیزات و نحوه اجرای اصول ساخت وساز است

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: این سوال برای من همواره مطرح شده که چطور یک ساختمان قدیمی در زلزله نمی ریزد، اما ساختمان های نوساز تخریب می شوند،  که این مسئله قطعا به خاطر نوع کیفیت مصالح و تجهیزات و نحوه اجرای اصول ساخت وساز است.

بت کلیا بر لزوم اصلاح قانون ساخت و ساز برای افزایش کیفیت ساختمان ها تأکید کرد و گفت: به نظر من باید قوانین سخت گیرانه و قوی در حوزه ساخت و ساز تدوین و تصویب شود تا شاهد ساخت ساختمان های بی کیفیت در کشور نباشیم.

وزارت صمت با تولیدکنندگان مصالح غیراستاندارد برخورد کند

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امروز اگر میلگرد یا سیمان غیراستاندارد در کشور ساخته می شود، وزارت صمت باید با متخلفان برخورد کند.