به گزارش افکارنیوز،

حسن روحانی رئیس جمهور هنگام ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای مدیریت مصرف آب برنامه ویژه داریم، گفت: دولت تنها متعلق به یک استان نیست و نگاه یکسانی برای حل مسئله آب در استان‌ها وجود دارد، آب مشکل مهم ملی است و دولت برای این بخش تصمیمات مهمی خواهد گرفت.

وی افزود: از ابتدای بودجه تعدادی از نمایندگان با هم بحث می‌کنند که بحث نان نیست، بحث‌ اینها بحث آب است و آب به عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد.

ایران در دهه گذشته با خشکسالی هیدرولوژیکی بسیار شدیدی مواجه بوده که جبران این کمبودها به‌ویژه در بخش آب زیرزمینی نیازمند زمان بسیار طولانی است. با این‌که وزیر نیروچندی پیش تاکید کرده که با مدیریت صورت‌گرفته، از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم که البته برنامه‌ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره‌گشاست اما مردم باید آگاه باشند که تنش آبی همچنان پابرجاست.

در حال حاضر وضعیت منابع آبی تهران نسبت‌ به سال آبی گذشته با ۱۲ درصد کاهش روبروست، به‌گونه‌ای که براساس آمار موجود از وضعیت مخازن سدها در پایان فصل پاییز، مجموع حجم کنونی پنج سد بزرگ مخزنی استان تهران، ۵۴۹ میلیون مترمکعب بوده و این در حالی است که سال گذشته  این عدد معادل با  ۶۲۵ میلیون مترمکعب بوده است.

نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در گفت و گو با اصحاب رسانه بیان داشت‌: در بحث آب هم جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی داریم، اما با کمال تأسف به دلیل اینکه به ریشه‌ها نپرداخته‌ایم، مسئله آب سیاسی شده و در برخی استان‌ها به منازعات تبدیل شده است،‌ هر چه مسئله آب را سیاسی‌تر کنیم، مشکلات بیشتر می‌شود، بنابراین مسئله آب باید اقتصادی شود.