به گزارش افکارنیوز،

عظیم حجت عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش مجدد قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار و ۷۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی های سطح شهر ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان است‌‌.

وی افزود: وجود برخی مشکلات در تامین نهاده های دامی و ازدیاد تقاضا دلیل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار به شمار می رود.

حجت ادامه داد: اگرچه در آبان به سبب مشکلات حمل و نقل، قیمت نهاده های دامی با نوساناتی در بازار روبرو بود، اما با رفع اختلالات حمل و نقل و توزیع نهاده های دامی طی دو الی سه مرحله از سوی پشتیبانی امور دام، جوجه ریزی مناسبی در آذر ماه صورت گرفت که از اوایل بهمن مرغ تولیدی به بازار و چرخه مصرف وارد می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طی یک هفته اخیر مجددا چالش تامین نهاده ها در بازار تکرار شد، بیان کرد: طی یک هفته اخیر فروش ذرت و کنجاله سویا در بنادر متوقف شده یا با قیمت های بالایی انجام می شود که به همین خاطر مرغداران با احتیاط بیشتری جوجه ریزی را انجام می دهند که انتظار می رود در هفته های آتی مشکل توزیع نهاده ها مرتفع شود چرا که با وضعیت فعلی، مرغداران جرات جوجه ریزی به سبب ترس از گرسنگی مرغ ها را ندارند.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مرغ به شدت در بازار بالاست، بیان کرد: تا دو هفته گذشته قیمت هر کیلو ذرت یک هزار و ۲۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان بود در حالیکه هم اکنون حداقل قیمت ذرت یک هزار و ۵۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان است واین امر بیانگر افزایش ۲۵ درصدی قیمت نهاده های دامی است.

عضو هیات اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی شب عید اظهار کرد: اگر مشکل توزیع نهاده های دامی در بنادر مرتفع گردد به طوریکه مرغداران نگرانی از حیث جوجه ریزی نداشته باشند، در تامین مرغ شب عید مشکلی نداریم.

وی با اشاره به اینکه مرغداران نرخ مصوب ۹۸۰۰ تومانی ستاد تنظیم بازار برای فروش مرغ گرم در بازار را قبول ندارند، بیان کرد: ستاد تنظیم بازار براساس نرخ یک هزار و ۵۰۰ تومانی هر قطعه جوجه یکروزه، یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ تومانی ذرت و ۲ هزار و ۱۰۰ تومانی کنجاله سویا؛ نرخ ۹ هزار و ۸۰۰ تومانی را برای فروش هر کیلو مرغ گرم اعلام کرد، در حالیکه با قیمت حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومانی ذرت، ۲ هزار و ۸۰۰ تومانی کنجاله سویا و ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی هر قطعه جوجه یکروزه، حداقل قیمت مرغ زنده در بازار ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

به گفته وی، اگر ستاد تنظیم بازار با نرخ های قبلی نهاده های دامی را بین مرغداران توزیع کند، مرغداران طبق نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار اقدام به توزیع مرغ در بازار خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه بارش برف و باران تا حدودی بارگیری مرغ زنده به تهران را دچار مشکل می کند، افزود: تاخیر در بارگیری قیمت مرغ زنده به تهران، منجر به افزایش مجدد قیمت در بازار خواهد شد.

این مقام مسئول در پایان درباره تاثیر توزیع مرغ منجمد در بازار تصریح کرد: با وجود آنکه بخشی از تقاضا به سمت خرید مرغ منجمد در بازار می رود، از این رو عرضه مرغ منجمد در بازار بی تاثیر نیست، اما آیتم مهم برای به تعادل رساندن بازار، استمرار تولید و رفع مشکل عرضه نهاده های دامی در بنادر است تا مرغداران بتوانند با سرعت مناسبی به تولید ادامه دهند تا مشکلی در عرضه پیش نیاید.