به گزارش افکارنیوز،

 سعید اسلامی بیدگلی صبح امروز در سی و دومین صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران که با موضوع "راهکارهای توسعه بازار سرمایه" برگزار شد گفت: در حالی که یک دهه از تشکیل ساختارهای جدید بازار سرمایه کشور می‌گذرد و بورس رشد بسیاری را تجربه کرده، اقتصاد کشور دستخوش تغییرات بسیاری شده و با چالش‌های بسیاری مواجه است.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به این که چالش‌های جدید اقتصادی، اهمیت بازار سرمایه را دو چندان‌ کرده است، افزود: البته این چالش، لزوم بازسازی ساختارهای بازار سرمایه را افزایش داده است که بر این اساس باید تامین مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری از مسیر بازار سرمایه در راستای بهبود شرایط اقتصادی کشور را دنبال کرد.

اسلامی بیدگلی ضمن انتقاد از بانک‌محوری بودن اقتصاد کشور اظهار داشت: هنوز نتوانسته‌ایم سهم بازار سرمایه را از اقتصاد کشور افزایش دهیم و این موضوع باعث شده تا نتوانیم ابزارهای مناسبی را جهت تامین مالی بازار سرمایه تدوین و اجرایی کنیم.

وی اضافه کرد: چالش‌هایی که این روزها اقتصاد کشور با آن مواجه است موجب شده تا توجه مدیران و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور به اهمیت بازار سرمایه در حل این مشکلات بیشتر جلب شود. در این راستا بن‌بست شبکه پولی، عدم شفافیت، نقدینگی و بسیاری از مسایل دیگر باعث شده صاحب نظران اقتصادی به این نتیجه برسند که بدون توسعه بازار سرمایه اقتصاد کلان کشور راه به جایی نخواهد برد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری افزود: از همین رو است که برای نخستین بار در تاریخ، سران سه قوه و بسیاری از مدیران ارشد از ضرورت توسعه این بازار سرمایه سخت می‌گویند.

عضو شورایعالی بورس افزود: همه این مسایل در حالی است که ساز و کار اقتصاد ایران و بسترهای حقوقی و قانونی آن بر اساس بانک‌محوری و با فرض کوچک بودن بازار سرمایه طراحی شده است. بسیاری از ابزارها و نهاد های تازه متولد شده در این بازار با چالش های جدی مواجه هستند.

وی با تاکید بر اینکه در این مقطع خانواده بازار سرمایه بیش از هر زمان دیگری به همفکری و همکاری نیاز دارد، گفت: کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران فرصت را مناسب دید تا در این مقطع سیاست های بورس و فرابورس را مرور کنیم و امیدواریم مسیر بهبود جایگاه بورس در اقتصاد را هموار کنیم.

اسلامی بیدگلی همچنین از اقدامات فرهنگی کانون نهاد های سرمایه گذاری خبر داد و گفت: طی تفاهم‌نامه با وزارت آموزش ‌و پرورش 50 کتاب آموزشی در راه است، از اول بهمن ماه نیز نخستین تاتر با موضوع بازار سرمایه اجرا می شود.