به گزارش افکارنیوز،

 بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه تشکیل سپاه و فعالیت های آن نه تنها هیچ تناقضی با مفاهیم حقوق بین الملل ندارد بلکه همپوشانی هم دارد، در واکنش به اعلام خبر تروریستی دانستن سپاه از سوی آمریکا،" بیانیه ای صادر کرد: تشکیل نیروی نظامی رسمی از صلاحیت هایی است که حقوق بین الملل تحت عنوان حاکمیت سرزمینی برای دولت ها در نظر گرفته و به رسمیت شناخته است.

 متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از دستاوردهای بزرگ ملت و انقلاب اسلامی ایران است که علاوه بر حفظ امنیت و مسائل دفاعی، در عرصه‌های دیگری همچون سازندگی، عمران، خدمت‌رسانی به محرومان، مسائل فرهنگی و هنری و تولید فکر انقلابی، نقش‌آفرینی می نماید و براساس اصل 150قانون اساسی یکی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که در چهل سال گذشته با تمام وجود از ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی پاسداری نموده است و مصداق این جمله رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) قرار گرفته است که فرمودند: جمله‌ی معروف امام (رحمه‌الله) مبنی بر اینکه اگر سپاه نبود کشور هم نبود» به این دلیل بود که سپاه، شجره‌ی طیبه‌ای است که از هویت آن، ایمان و حرکت انقلابی و جهادی می‌تراود و حفظ کشور و انقلاب نیز منوط به استمرار این عناصر مهم است.

با توجه به برکات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته انقلاب اسلامی و با نگاه به اینکه اساس مشکل استکبار جهانی، وجود جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران است؛ دشمن بخصوص استکبارجهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار بارها به بهانه های واهی در صدد ضربه زدن به این رکن رکین انقلاب بر آمده با روشهای مختلف اعم از تخریب، ترور، تحریم و… مورد هجمه و حمله قرار داده است.

این باردولت آمریکا طرحی مسکوتی را که یک بار در سال 96 از طرح و تصویب آن عقب نشینی کرد و از دستور خارج کرد را دوباره مطرح و کلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کرد. این اولین باری است که نیروی رسمی یک کشور یک سازمان تروریستی نامیده می شود. این در حالی است که تشکیل سپاه و فعالیت های آن نه تنها هیچ تناقضی با مفاهیم حقوق بین الملل ندارد بلکه همپوشانی هم دارد. تشکیل نیروی نظامی رسمی از صلاحیت هایی است که حقوق بین الملل تحت عنوان حاکمیت سرزمینی برای دولت ها در نظر گرفته و به رسمیت شناخته است. حقوق بین الملل بنابر اصل حاکمیت سرزمینی، این اختیار و اراده قانونی کشورها است تا قانون گذاری در مورد تشکیل نهاد های نظامی و تعیین کارویژه های هریک را پیگیری، مصوب و اجرا کنند.

این مضحک است که اولین و بزرگترین حامی تروریست در دنیا، یک نیروی دفاعی و عامل امنیت منطقه در مقابل حملات تروریستی را تروریست اعلام می کند. اما این اقدام سبکسرانه برای ایران اسلامی تازگی چندانی ندارد و ملت ایران 40 سال است که با این اقدامات امریکا روبروست و برایشان رفتار جدیدی نیست. بزرگ ترین تجربه ایران در این 40 سال ایستادن در مقابل ظالمان و مستکبران عالم بوده و به خوبی توانسته است با همین ایستادگی، معادلات بین المللی را تغییر دهد. ایران یک کشور غنی و ریشه دار، متمدن، قدرتمند و دارای نفوذ در معادلات جهانی است که لایه های نفوذش مخصوصا در منطقه انکار ناشدنی است و این طرح قطعا تبعات سنگینی برای آمریکا خواهد داشت. آمریکا با قرار دادن نام سپاه پاسداران در بین گروه‌های تروریستی در واقع ملت ایران را تروریست خوانده و این مسئله اوج کج دهنی به ملت ایران است. دولت آمریکا با ارتکاب جنایاتی بیشمار در اکثر نقاط جهان، چگونه صلاحیت دارد نهاد بر آمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند؟ بهتر است آقای ترامپ پاسخگوی جنایات آمریکا در ویتنام، فلسطین، سوریه، یمن و … باشد

آمریکا با این اقدام، منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داده و علاوه بر دامن زدن به جنگ اقتصادی امنیت این کشور را تهدید می کند. این حرکت آمریکا را می توان در قالب جنگ روانی در نظر گرفت و اگر منجر به تهدید امنیتی برای کشور شود این امکان برای دولت ایران است تا از طریق سازمان های ذیربط بین اللملی علیه دولت آمریکا اقدامات حقوقی شکل دهد.  لذا حوزه تعاون کشور،  انتظار دارد مسئولین در حوزه سیاست خارجی و نیز مجلس شورای اسلامی، ضمن اقداماتی متناسب، با این دست اعمال ناشایست دولت تروریست آمریکا که دارای سابقه است، هر چه سریعتر برخورد و اقدام کنند.