به گزارش افکارنیوز،

 استیو کوچرین، رئیس اقتصاددان واحد آسیا اقیانوسیه شرکت مودی آنالیتیکس گفت: تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین حجم تجارت جهانی را در معرض تهدید قرار داده و اقتصادهای صادرات محور مانند ژاپن، کره جنوبی و تایوان احتمالاً بدترین آسیب را متحمل خواهند شد.

اخبار اقتصادی-به گفته وی، علاوه بر اینکه ژاپن، کره جنوبی و تایوان به مصرف کنندگان چین خدمات فراهم می‌کنند، محصولاتی را تأمین می‌کنند که در کارخانه‌های چینی مونتاژ شده و به بازارهایی مانند آمریکا فروخته می‌شود.

کوچرین به شبکه سی ان بی سی گفت: این کشورها به ارتباط تجاری با چین بسیار وابسته هستند و وابستگی بسیار بالایی به این کشور دارند.

از زمان تشدید تنش‌های تجاری، ژاپن، کره جنوبی و تایوان در میان بزرگترین بازندگان این نبرد در آسیا بوده‌اند زیرا این سه اقتصاد صادرکنندگان بزرگ قطعات فناوری به چین هستند و برخی از شرکت‌هایی که در این سه اقتصاد به ثبت رسیده‌اند تأمین کنندگان قطعات شرکت هواوی هستند.

واشنگتن با اشاره به منافع امنیت ملی، شرکت هواوی را در لیست سیاه قرار داده و با این اقدام معامله با این شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی را برای شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرده است.

چشم‌انداز بهبود در بازارهای سهام ژاپن، کره جنوبی و تایوان به تحولات پیرامون مذاکرات تجاری آمریکا و چین در هفته‌های آتی بستگی خواهد داشت. سرمایه گذاران به نظاره نشست گروه ۲۰ نشسته‌اند که اواخر ژوئن در ژاپن برگزار می‌شود. فعلاً سرمایه گذاران از بازارهای سهام ژاپن، کره جنوبی و تایوان فاصله گرفته‌اند و آمار بازارهای سهام ژاپن، کره جنوبی و تایوان نشان داد که سرمایه گذاران خارجی در ماه مه فروشندگان عمده بودند.

مذاکرات تجاری آمریکا و چین از سر گرفته می‌شود

دونالد ترامپ اعلام کرد آمریکا و چین مذاکرات تجاری دوجانبه را در آستانه دیدار رؤسای جمهور دو کشور در نشست گروه ۲۰ در ژاپن ازسرمی گیرند.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتر نوشت مکالمه بسیار خوبی با شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین داشته و تیم‌های آنها پیش از دیدارشان در ژاپن،