به گزارش افکارنیوز،

 امیر دودابی‌نژاد، مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی در نشستی خبری اظهار داشت: بخش گاز نیروگاه هریس پنج‌شنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

اخبار اقتصادی- وی افزود: احداث این نیروگاه برای توسعه تولید برق در شمال‌غرب کشور، در دستور کار قرار گرفته است و شامل یک واحد گازی 310 مگاواتی و یک واحد بخار 180 مگاواتی جمعاً به میزان 490 مگاوات است که با بهره‌برداری از واحد گازی این نیروگاه، 310 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه راندمان بخش گاز این نیروگاه 38درصد است، خاطرنشان کرد: راندمان بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی هریس که از نوع کلاس F بوده، 58درصد است.

دودابی‌نژاد تصریح کرد: هزینه کل احداث نیروگاه سیکل ترکیبی هریس 239.8 میلیون یورو بوده که از این مقدار 4.8‌میلیون یورو به اضافه 2100‌میلیارد تومان میزان آورده سرمایه گذار بوده است.

مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی با بیان اینکه نیروگاه هریس دارای یک مخزن سوخت به ظرفیت 33هزار مترمکعب است، افزود: سوخت اصلی این نیروگاه گاز است و گازوییل نیز به‌عنوان سوخت دوم در نیروگاه هریس مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

وی درصد پیشرفت فیزیکی کل نیروگاه را 86.5درصد اعلام و عنوان کرد: واحد بخار این نیروگاه نیز تا قبل از پیک مصرف سال 99 با شبکه سراسری برق کشور سنکرون خواهد شد.

مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: شرکت مولد نیروگاهی هریس سرمایه‌گذار احداث این نیروگاه واقع در شهرستان هریس، کیلومتر 11 جاده هریس به تبریز است و با توجه به محل قرارگیری، این نیروگاه نقش مؤثری در تأمین برق مورد نیاز شمال غرب کشور خواهد داشت.

در ادامه این نشست، موسی رفان، رئیس هیئت مدیره شرکت تانا انرژی زمان آغاز ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اجرای این پروژه ‌را اول سال 96 اعلام کرد و گفت: از اواخر سال گذشته موفق شدیم تأخیرهای پروژه  را تا حدودی جبران کرده و مطابق برنامه واحد گازی نیروگاه وارد مدار شود.

رفان با اشاره به اینکه واحد بخار نیروگاه هریس در پایان بهار سال آینده وارد مدار خواهد شد، گفت: واحد گاز نیروگاه هریس 310 مگاوات و واحد بخار آن 190 مگاوات است که ظرفیت این نیروگاه را به 500 مگاوات می‌رساند؛ بنابراین باید اذعان کرد با توجه به تکنولوژی پیشرفته این نیروگاه و کلاس F توربین‌های این نیروگاه راندمان این نیروگاه 58 درصد است که بالاترین راندمان نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده است.

این کارشناس صنعت برق در پاسخ به اینکه چه میزان از تجهیزات داخلی برای این نیروگاه استفاده شده، گفت: مطابق مجوزی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساخت این نیروگاه داشتیم، مکلف بودیم که 43درصد ارزش مالی این نیروگاه از داخل کشور و 57درصد آن وارداتی باشد، اما آنچه در عمل رخ داد این بود که 50درصد ارزش مالی کار و تجهیزات نیروگاه در داخل و 50درصد وارداتی بود.

وی افزود: در مورد صادرات برق ما نیز علاقمند هستیم و پیش‌بینی‌های لازم را برای صادرات برق انجام داده‌ایم؛ اما طبق مقررات و قانون برنامه دولت و وزارت نیرو مکلف هستند که زمینه صادرات برق را فراهم کنند که تاکنون زمینه آن فراهم نشده است.

وی ادامه داد: عمده‌ترین مشکل در این خصوص موضوع سوخت صادرات برق توسط نیروگاهی خصوصی است؛ چراکه در قانون برنامه تأکید شده که دولت باید قیمت سوخت غیریارانه‌ای را تأمین کند.