به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ کارشناسان اقتصادی اعلام کردند افزایش بی ثباتی در خاور میانه و تنش در روابط ایران با غرب تاثیر زیادی در رشد ۹ درصدی قیمت نفت خام برنت دریای شمال از ابتدای سال ۲۰۱۲ داشته است .

بر اساس این گزارش هر گونه درگیری نظامی با ایران موجب رشد فزاینده هزینه پوشش بیمه محموله های نفتی خلیج فارس خواهد شد.

ایران دومین صادر کننده بزرگ نفت اوپک به شمار می رود که روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت به بازارهای جهانی صادر می کند. روبرت مک نالی رییس گروه مطالعات و تحقیقات راپیدان تاکید کرد اوپک در شرایط کنونی ظرفیت مازاد تولید کافی برای جبران کمبود تولید ایران را در اختیار ندارد. کاهش تولید و صادرات نفت ایران آثار جبران ناپذیری بر ثبات بازار جهانی نفت خواهد داشت.

وی تصریح کرد بازار جهانی نفت به شدت نگران تحولات ایران است. در چنین شرایطی هر گونه تنش در روابط ایران و غرب می تواند قیمت نفت را خیلی سریع افزایش دهد.

وی افزود تحولات قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز به دو عامل بستگی خواهد داشت نخست اینکه آغاز درگیری نظامی از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا چگونه است و دوم اینکه پاسخ ایران چیست. اگر آمریکا نیز در این حملات با اسراییل مشارکت کند پاسخ ایران به مراتب شدیدتر خواهد بود.

بر اساس این گزارش بهترین گزینه های ایران برای پاسخ به حملات احتمالی اسراییل و آمریکا به این کشور حمله به تاسیسات نفتی عربستان و جنوب عراق و حمله موشکی به اسراییل خواهد بود. بهترین گزینه مورد نظر برای ایران مسدود کردن تنگه هرمز خواهد بود. روزانه ۱۷ میلیون بشکه نفت از طریق این تنگه به بازارهای بین المللی ترانزیت می شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد هر گونه درگیری نظامی بین ایران و غرب می تواند موجب رشد فزاینده ۶۰ دلاری قیمت هر بشکه نفت شود.

اد مورس کارشناس ارشد موسسه سیتی گروپ نیز تاکید کرد اگر قیمت جهانی نفت به بالای ۱۵۰ دلار در هر بشکه برسد رشد اقتصادی آمریکا بیش از دو درصد کاهش خواهد یافت و در صورت باقی ماندن این قیمت در بلند مدت اقتصاد آمریکا با رکود روبرو خواهد شد.