به گزارش افکارنیوز،

 احمد جانجانی، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش، درباره فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد نظیر آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و غیره تصریح کرد: از سال 88 تا 93، بیش از 21درصد مشاغل مذکور، هیچ مالیاتی پرداخت نکرده‌اند، 28درصد کمتر از 500هزار تومان، 30درصد بین 500هزار تا 5میلیون تومان و مابقی نیز بیش از 5میلیون تومان مالیات پرداخته‌اند.

اخبار اقتصادی- کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر وضعیت مالیات‌دهی آموزشگاه‌های علمی آزاد نیز بررسی شود می‌توان دریافت که بیش از 65درصد آنها هیچ‌گونه مالیاتی نداده‌اند، 22درصد کمتر از 500هزار تومان، 10درصد کمتر از 5میلیون تومان و فقط 7دهم درصد بیش از 5میلیون تومان مالیات پرداخته‌اند.

وی در خصوص شناسایی اینگونه مشاغل افزود: به‌هیچ عنوان نمی‌توان درآمد مشاغلی همچون آموزشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها را به‌طور دقیق به‌دست آورد؛ بنابراین باید با استفاده از دستگاه‌های پوز و صندوق‌های فروشگاهی بر جریان مالی این مشاغل نظارت داشت؛ البته باید زیرساخت‌ها نیز آماده شود.

جانجانی با بیان اینکه هر کسی با هر درآمدی باید مالیات پرداخت کند، گفت: معاملاتی نظیر آهن‌فروشی وجود دارد که از پشت تلفن انجام می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را شناسایی کرد و از آنها مالیات گرفت. بر طبق قانون بانک‌ها باید گردش مالی بالای 5میلیارد تومان را گزارش کنند، که اکثر بانک‌ها این کار را انجام نمی‌دهند؛ بنابراین سازمان امور مالیاتی باید به بانک‌ها متصل باشند تا به‌طور دقیق اینگونه حساب را کنترل نمایند.

این کارشناس اقتصادی درخصوص بنک‌داران نیز افزود: کمتر از 3درصد بنک‌داران مالیات بیش از 5میلیون تومان می‌پردازند. باید به اداره مالیات جهت گرفتن دقیق مالیات ابزار داد. بدون ابزار نمی‌توان از آنها نیز انتظار داشت.

وی درخصوص مالیات دادن پزشکان گفت: 10درصد پزشکان از سال 88 تا 93 هیچ‌گونه مالیاتی نداده‌اند و کمتر از  12درصد آنها مالیات بیش از 5میلیون تومان را پرداخته‌اند. به عبارت دیگر 90درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از 5میلیون تومان مالیات داده‌اند.

جانجانی در مورد مالیات خدمات آرایشی و بهداشتی و دفاتر اسناد رسمی نیز بیان کرد: تنها نیم‌درصد مشاغل آرایشی و بهداشتی بیش از 5میلیون تومان مالیات می‌دهند. دفاتر اسناد رسمی هم کمتر از 6میلیون تومان مالیات می‌دهند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه 11 دستگاه باید با سازمان امور مالیاتی همکاری نمایند، افزود: این دستگاه‌ها نظیر شرکت پرداخت ملت و داده‌ورزی ستاد، با سازمان امور مالیاتی همکاری صددرصدی ندارند به همین دلیل نمی‌توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به فاکتور فروشی در سایت‌های فروش اینترنتی گفت: در سایت‌هایی نظیر دیوار، فاکتور رسمی و کد اقتصادی می‌فروشند. این خود زمینه‌ای برای فرار مالیاتی است و باید با اینگونه سایت‌ها برخورد کرد.

جانجانی افزود: بعضی شرکت‌ها اقدام به تأسیس شرکت در خارج از کشور می‌کنند و از شرکت خود در خارج اقدام به خرید مواد اولیه می‌نمایند. بدین‌گونه که سفارش خود را مثلاً 5دلار ثبت می‌کنند، ولی در واقع ماده اولیه را 1 دلار می‌خرند. در اینجا ممکن است ارز 4200تومانی به آنها تعلق گیرد که 4دلار  سود می‌کنند.