به گزارش افکارنیوز،

 بازار سرمایه طی چند ماه اخیر با رشد چشمگیری روبرو شد و از ابتدای سال جاری بیش از ۸۲ هزار واحد معادل ۴۶ درصد رشد داشته است که این روند صعودی در رشد شاخص حاکی از بهبود شرایط تولید و فروش شرکت‌های سهامدار در تالار شیشه‌ای است.

اخبار اقتصادی- در این میان عواملی، چون ثبات نرخ ارز، رکود در بازار مسکن و سایر بازار‌های موازی موجب شده تا سرمایه گذاران اندوخته مالی خود را به سمت بازار بورس و خرید سهام روانه کنند که در این شرایط شاهد رکود شکنی پی در پی شاخص در معاملات هستیم.

حال با توجه به رونق معاملات بورس در ماه‌های ابتدایی سال کارشناسان و فعالان این حوزه پیش بینی می‌کنند روند رشد شاخص در ماه‌های آتی نیز با توجه به ثبات و رکود در بازار‌های مواز ادامه داشته باشد و در این میان به سهامداران مبتی پیشنهاد می‌کنند از طریق کارگزاری‌های رسمی اقدام به خرید و سرمایه گذاری در این بازار کنند.

در این رابطه همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری میزان بیان کرد: بازدهی بازار بورس طی چند ماه گذشته به دلیل تغییرات نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت کالا و خدمات در کشور و نیز افزایش ارزش ریالی فروش و صادرات شرکت‌ها بوده است.

وی در ادامه افزود: گزارش گزارش عملکرد شرکت‌های بورسی برای سال ۹۷ و نیز گزارش سه ماه امسال به تدریج منتشر می‌شود که حاکی از رونق تولید و فروش شرکت‌های بورسی تا تیر ماه سال ۹۸ نسبت به عملکرد مشابه سال قبل، دارد که در رونق بورس و بازدهی آن بی‌تأثیر نبوده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر روند فروش شرکت‌های بورسی اظهار کرد: تغییر نرخ ارز و افزایش حدود سه برابری نرخ ارز ظرف مدت کوتاهی باعث افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات در کشور شد، در نتیجه بر روی مبلغ فروش ریالی شرکت‌ها اثر گذاشت و هم با افزایش صادرات این شرکت‌های بورسی میزان و تعداد فروش شرکت‌ها به ویژه میزان فروش ریالی شرکت‌ها افزایش یافت.

دارابی در توضیح علت رکورد شکنی در معاملات بازار سرمایه اظهار کرد: میزان تغییر و افزایش نرخ ارز، میزان افزایش و تغییر نرخ ارز به افزایش صادرات کمک می‌کند، نه این که جهش ناگهانی نرخ ارز در بازار کوتاه‌مدت افزایش نرخ کالا‌ها و خدمات نشان داده شود، بلکه وقتی سال گذشته نرخ دلار سه برابر شد، امسال افزایش ارزش فروش شرکت‌های بورسی مشاهده می‌شود.

وی یادآور شد: اگر بازار جهانی دچار رکود نشود و چشم‌انداز بازار‌ها تا آخر سال مثبت باشد و به شرط اینکه نرخ ارز ظرف چند ماه آینده کاهشی نباشد، در آن صورت چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود و به نظر من بازار سرمایه به میزان سال قبل بازدهی نخواهد داشت، اما اگر انتظارات نسبت به بازدهی تعدیل کند، بازار در افق چند ماه آینده معقول‌تر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: برای انجام سرمایه‌گذاری و حضور در بازار با مشاوره نهاد‌های مالی رسمی و سرمایه‌گذاران مشورت کنید و از کانال‌های غیررسمی و مشاوره سفته‌بازان پرهیز شود تا سرمایه‌گذار دچار زیان نشود.

دارابی در توضیح علت کاهش ارزش سهام برخی از بانک‌ها و شرکت‌ها گفت: کاهش نرخ سهام این بانک‌ها به دلیل افزایش سرمایه سنگین این بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اتفاق افتاده است و البته خرید و فروش سهام زیر قیمت اسمی صد تومانی و یا بالای این قیمت ملاک نیست و نرخ و قیمت لحظه‌ای مدنظر نیست بلکه باید ببینیم امکان رشد دارد یا نه؛ و این به شرایط بنیادی شرکت‌های حاضر در بورس بستگی دارد و مردم برای خرید سهام باید از مشاوران سرمایه‌گذاری کمک بگیرند.