به گزارش افکارنیوز،

 ایران امیدوار است تا پایان 2019 یک قرارداد تجارت ترجیحی با هند امضا کند که راه را برای تجارت پایاپای محصولات کشاورزی و دارویی باز می کند.

اخبار اقتصادی-  علی چگینی، سفیر ایران در هند گفت دو کشور تا حالا چهار دور مذاکره کرده‌اند و دور پنجم مذاکرات هم در ماه آینده برگزار خواهد شد.

 وی در جلسه ای با تاجران هندی گفت:«ما می توانیم با هند تجارت تهاتری داشته باشیم بدین صورت که محصولات کشاورزی در مقابل محصولات کشاورزی و محصولات دارویی در برابر محصولات دارویی مبادله شود».

چگینی اشاره کرد تحریم های اقتصادی آمریکا نمی تواند روابط محکم ایران و هند را خراب کند. تجارت دو جانبه ایران و هند در 2018 به 17.5 میلیارد دلار رسید که بیشتر از 13.5 میلیارد دلار سال 2017 بود. «پیش بینی می شود تجارت دو جانبه دو کشور به زودی به 30 میلیارد دلار و سپس به 50 میلیارد دلار برسد».

 انتظار می رود تجارت بین این دو کشور از طریق تکمیل قراردادی که در 2018 برای فعال کردن دوباره مکانیزم پرداخت با روپیه بسته شده بود، تشویق شود. به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه واردات نفت ایران توسط هند، این دو کشور توافق کردند از یک سیستم پرداخت با روپیه به جایگزینی شبکه سوئیفت استفاده کنند.

در ماه جولای وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که روابط دو جانبه هند با ایران ادامه می یابد و تحت تاثیر روابط هند با هیچ کشور سومی قرار نمی گیرد. ولی هند خرید نفت خام ایران را به خاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کرده بود.

در اوایل هفته جاری امانوئل مکرون از دونالد ترامپ خواست تحریم های فروش نفت خام ایران به هند را لغو کند. ایران سومین صادر کننده بزرگ نفت خام به هند است.

طبق گزارشات، ایران قصد دارد حداقل 700 هزار بشکه در روز نفت صادر کند و در بهترین حالت این مقدار را تا 1.5 میلیون بشکه در روز در ازای تبعیت از قرارداد برجام افزایش دهد.