به گزارش افکارنیوز،

 حسین هاشمی‌ تختی‌نژاد عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات عمده بر سر راه رونق بخش مسکن و به‌خصوص بی‌ثباتی در این بازار را عدم اخذ مالیات بر خانه‌های خالی عنوان کرد و گفت: اخذ مالیات بر خانه‌‌های خالی موجب می‌شود تا صاحبان املاک حاشیه امن نداشته باشند و بازار اجاره‌بها رقابتی شود.

اخبار اقتصادی-وی، یکی دیگر از فواید اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را، ثبات در بازار اجاره‌بها و یکسان‌سازی نرخ آن دانست و اظهار داشت:  قانون اساسی ما ظرفیت‌‌های زیادی دارد که بر همین اساس، تأکید بسیاری بر تأمین مسکن شده، اما متأسفانه شاهدیم که در سال‌های اخیر، به‌ دلیل بدسلیقگی، شاهد رکود در صنعت ساختمان بوده‌ایم.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس تصریح کرد: طرح احذ مالیات از خانه‌های خالی، هنوز اجرایی نشده که به تازگی نیز مطلع شدیم دولت در توجیه اجرا نکردن این قانون، اعلام کرده که لایحه‌ای با همین عنوان را تقدیم مجلس خواهد کرد.

تختی‌نژاد با تأکید بر اینکه بیش از 3 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی خالی در سطح کشور وجود دارد، ادامه داد: از طرف دیگر شاهد این هستیم که به بیش از 5 میلیون مسکن برای آحاد جامعه نیاز داریم که باید به این نیاز پاسخ داده شود.

وی همچنین ضمن تأکید بر لزوم رونق بخش مسکن، گفت: در حال حاضر 120 نوع صنایع وابسته به‌ مسکن در کشور داریم که در صورت توجه به‌ آن‌ها، گام‌های خوبی به‌ منظور رونق تولید و اشتغالزایی برداشته می‌شود؛ در حال حاضر 25 تا 30 درصد هزینه سبد خانوار صرف تأمین مسکن می‌شود که با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، این میزان کاهش می‌یابد.

ثبات در بازار اجاره‌بها و یکسان‌سازی نرخ آن یکی از فواید اخذ مالیات از خانه‌‌های خالی است

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس اضافه کرد: طی 10 سال گذشته، دو سوم از کل مسکن‌های ساخته شده در کشور، با هدف سرمایه‌گذاری بوده که کمکی به رونق بازار در این بخش نکرده است؛ در همین مدت میزان خاله‌های خالی 4 برابر افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر متر مربع مسکن در کشور، طبق آمار مرکز آمار، 8 میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: با وجود آمار مشخصی از میزان خانه‌های خالی در کشور، متأسفانه وزارت مسکن قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند که از دولت درخواست داریم تا لایحه‌ اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را که وعده آن را داده است، در اسرع وقت تقدیم مجلس کند.