به گزارش افکارنیوز،

 سه روز پیش خبرگزاری پلتیکو به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سازمان تجارت جهانی در دعوی قضایی بین آمریکا و اروپا بر سر تخصیص یارانه به شرکت‌های هواپیماسازی از جمله ایرباس به نفع واشنگتن رای داده است. این رای چراغ سبزی برای اعمال تعرفه از سوی آمریکایی‌ها بر واردات برخی کالاها از اروپا به شمار می‌رود. 

اخبار اقتصادی-گوئیلااومه فائوری، مدیرعامل ایرباس، به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هشدار داده است که برنامه وی برای اعمال تعرفه بر محصولات هوانوردی اروپایی می‌تواند به ضرر اقتصاد آمریکا تمام شود.

وی تاکید کرد که زنجیره تامین صنعت هوانوردی بین آمریکا و اروپا بسیار درهم تنیده است و به همین دلیل اگر آمریکا این صنعت اروپا را مشمول تعرفه کند، عواقب بسیار منفی برای خود آمریکا خواهد داشت.

فائوری می‌گوید: در ایرباس 40 درصد قطعا مورد نیاز هواپیماهای مسافربری از شرکت‌های آمریکایی خریداری می‌شود. 

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم این مسئله منطقی نیست که بر واردات هواپیماهایی که قطعات آنها در آمریکا تولید می‌شود، تعرفه اعمال شود تا از شرکت‌های آمریکایی حمایت شود. این مسئله به آسیب دیدن زنجیره تامین منجر شده و عملا به شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده قطعات ضرر می‌رساند و به طور کلی هر گونه اعمال تعرفه به آسیب جدی به شرکت‌های هواپیمایی و اقتصاد‌های آمریکا و اروپا منجر می‌شود.

فائوری تاکید کرد:‌ در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی سفارش خرید ایرباس داده‌اند که این هواپیماها در کارخانه ایرباس در آلاباما با قطعات آمریکایی مونتاژ می‌شوند.