اخبار اقتصادی- همزمان با اصلاح نرخ بنزین از بامداد ۲۴ آبان ۹۸، دولت از اجرای طرح حمایت معیشتی خبر داد که طبق بررسی دولت، ۶۰ میلیون ایرانی معادل ۱۸ میلیون خانوار واجد شرایط دریافت این بسته حمایتی اعلام شدند.

به گزارش افکار نیوز، با این حال بسیاری از خانوار‌ها و اقشار کم درآمد جامعه نسبت به واریز نشدن بسته حمایتی دولت و نحوه شناسایی ۱۸ میلیون خانوار معترض بودند.

جزئیات پرداخت بسته حمایت معیشتی دولت

میزان پرداخت کمک های معیشتی دولت به خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

بیشتر بخوانید

 میلیون‌ها نفر هنوز یارانه معیشتی دریافت نکرده‌اند

 یارانه نقدی و کمک معیشتی ادغام نمی‌شود

به گفته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه زمان پرداخت یارانه معیشتی دولت دهم هر ماه و زمان پرداخت یارانه نقدی بیستم هر ماه است.

همچنین اعلام شد جاماندگان از این بسته حمایتی می توانند با مراجعه به سایت Hemayat.mcls.gov.ir و یا با استفاده از  کد دستوری #6369* ثبت نام کنند.

شرط دولت برای واریز بسته حمایت معیشتی به جاماندگان

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کسانی که تقاضای خود را از طریق کد دستوری مذکور ثبت کنند، در واقع به دولت اجازه بررسی حساب‌های بانکی خود را می‌دهند و اگر شرایط لازم را داشتند و جزو طبقات متوسط و کم‌درآمد بودند از زمان شروع طرح حمایتی این مبلغ را دریافت می‌کنند و چنانچه مشمول نشوند به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: کسانی که توان مالی مناسب دارند و با معیار‌های موجود مشمول نمی‌شوند از طریق پیامک واجد شرایط نبودن آن‌ها اعلام می‌شود و بعد از آزمون وسع مالی حذف می‌شوند.

شاخص‌های حذف از فهرست دریافت‌کنندگان بسته حمایتی چیست؟

احمد میدری ، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی این شاخص‌ها را اعلام کرده است.

یارانه معیشتی

 وی گفت: کسانی که دارای خودرویی با قیمت بالاتر از ۲۵۰ میلیون تومان، واحد مسکونی با قیمت بالاتر از یک میلیارد و دویست میلیون تومان در تهران و ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها، حکم حقوقی بالاتر از ۵ میلیون تومان، دارا بودن بیش از یک شاغل در خانواده و ... هستند مشمول دریافت این بسته حمایتی نخواهند بود.

میزان درآمد خانواده‌ها برای دریافت یارانه

ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به‌اطلاع هموطنان عزیز و متقاضیان دریافت طرح حمایت معیشتی می‌رساند که به‌منظور رفاه حال بیشتر، از مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ خودداری کنند.
 

میزان درآمد خانواده‌ها برای دریافت یارانه اعلام شد

سقف درآمدی برای عدم برخورداری از این اعتبار نیز طبق محاسبات به این شرح است . خانوار یک نفره ۴۸ میلیون تومان در سال، خانوار دو نفره ۶۰ میلیون تومان در سال، خانوار سه نفره ۷۲ میلیون تومان در سال ، خانوار ۴ نفره ۸۴ میلیون تومان در سال و خانوار ۵ نفره ۹۶ میلیون تومان در سال .

بر این اساس، از تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۸ افرادی که تاکنون برای دریافت یارانه اقدام و ثبت‌نام نکرده‌اند و متقاضی دریافت طرح حمایت معیشتی هستند می‌توانند برای پیگیری فرآیند درخواست برخورداری از بسته حمایت معیشتی به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.