به گزارش افکارنیوز،

محمد رجبی رئیس انجمن حمل ونقل ریلی  با بیان اینکه سرعت حمل کالا‌ها در حوزه ریلی افزایش یافته است، گفت: هم اکنون سرعت حمل کالا از ۹ کیلومتر بر ساعت به ۱۸ کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است.

اخبار اقتصادیمدیر عامل رجا به وارد شدن شرکت‌های حمل ونقل ریلی به بورس هم خبر داد و گفت: وارد شدن به بورس قوانین خاص خود را دارد و البته در گذشته تعدادی از شرکت‌های ما در بورس قرار داشتند و ما می‌توانستیم از مزایای بورسی طی سال‌های گذشته استفاده کنیم.

او ادامه داد: امسال سعی داریم بعد از انجام دادن تشریفات قانونی وارد بورس شویم چراکه وارد شدن به این حوزه علاوه بر آنکه باعث ایجاد شفافیت‌های مالی می‌شود زمینه ساز افزایش سرمایه‌های ما هم می‌شود.

رجبی توضیح داد: وارد شدن به بورس دارای تشریفات قانونی و مدل‌های مختلفی است و ما از طریق آن می‌توانیم حساب‌های مالی شرکت های حمل و نقلی را با استفاده از ظرفیت و سهام‌هایی که مردم خریداری می‌کنند، افزایش دهیم.

او تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم تا پایان سال چند شرکت از زیر مجموعه‌های خود را وارد بورس کنیم و هم اکنون در حال انجام تشریفات آن‌ها هستیم.

۲۹۰ واگن فرسوده طی دو سال گذشته از رده خارج شده اند

رجبی با اشاره به اینکه در بازه زمانی یک ساله تعداد بسیاری از واگن‌های فرسوده خود را از رده خارج کردیم، گفت: ۲۸۰ تا ۲۹۰ واگن فرسوده خود را طی سال‌های ۹۷ و ۹۶ از رده خارج کرده ایم، اما هدف اصلی ما در حوزه حمل و نقل بازسازی و نوسازی واگن‌های فرسوده است.

رئیس انجمن شرکت‌های حمل ونقل ریلی از ایجاد و راه اندازی سیستم برق و تهویه مطلوب در واگن‌های قطار توسط متخصصان و مهندسان ایرانی در حوزه حمل و نقل ریلی هم خبر داد و گفت: خوشبختانه توانستیم سیستم برق ۴۰ واگن را با استفاده از توان داخلی راه اندازی کنیم که این خود یک جهش تولید و استفاده از ظرفیت‌های داخلی ما در حوزه حمل ونقل ریلی به شمار می‌رود.

رجبی اظهار کرد: در گذشته به دلیل نبود سیستم تهویه هوا بسیاری از واگن‌ها با مشکل گرما روبه‌رو بودند، اما هم اکنون با ایجاد این سیستم برق، مشکل گرما و ایجاد تهویه مطلوب در بسیاری از واگن‌ها فراهم شد.

طراحی سیستم برق جدید برای ۵۹ تا ۵۸ واگن قطار

مدیر عامل رجا بیان کرد: تا واسط مرداد ماه تا ۵۹ تا ۵۸ واگن سیستم برق جدید برای آنها ایجاد خواهیم کرد، اما امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم سیستم برق جدید را در تمامی واگن‌ها برای سیستم‌های تهویه را راه اندازی کنیم.

رجبی همچنین به مشکل نداشتن و یا فرسوده بودن بسیاری از قطعات و موتور‌های واگن‌ها هم اشاره کرد و گفت: برای ایجاد و یا تعمیر قطعات و موتور دیزلی طی سال‌های گذشته با مشکلات زیادی رو به رو  هستیم و از سوی دیگر هم به دلیل تحریم‌ها این مشکلات دوچندان شده، اما امیدواریم بتوانیم با همت متخصصان داخلی این مشکلات را رفع کنیم.