به گزارش افکارنیوز،

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 21 خرداد 99) پارلمان، گفت: طول راه‌های روستایی در ابتدای انقلاب 3 هزار کیلومتر بود که این میزان در حال حاضر به 113 هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته رسیده است و تا پایان دولت 3 هزار و 500 کیلومتر راه روستایی دیگر با رعایت اصل توازن و عدالت منطقه‌ای به راه‌های روستایی کشور اضافه می‌شود، تا عقب‌ماندگی‌ها در مناطق محروم جبران شود.

اخبار اقتصادیوی با تأکید بر اینکه کل بار جابه جا شده با قطار در اول انقلاب 7 میلیون تُن بود که در حال حاضر به 47 میلیون تن رسیده است، ظرفیت بنادر از 19 میلیون تن به 246 تن در سال افزایش یافته و همچنین ظرفیت کانتینری به 6.5 میلیون تن افزایش یافته که با بهره برداری از فاز 3 بندر شهید رجایی این میزان به 8.2 میلیون تن می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه ساختار وزارت راه و شهرسازی با توجه به وظایف و مأموریت‌های قانونی متشکل از 13 سازمان و شرکت است، اظهارداشت: سال گذشته 150 میلیون تن عملکرد در بنادر را تجربه کردیم که در مقایسه با سال گذشته(97)، 7 درصد رشد داشته است.

اسلامی، میزان بار جابه‌جا شده در بخش حمل و نقل جاده‌ای را 465 میلیون تن اعلام کرد و گفت: روند رو به رشدی را تجربه می‌کنیم، طول خطوط ریلی از 4 هزار و 500 کیلومتر ابتدای انقلاب به 14 هزار و 700 کیلومتر بالغ شده و به همین میزان خطوط ریلی در سطح کشور در دست مطالعه است.

وی تأکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا قبل از پایان دولت حدود 500 کیلومتر آزادراه و 700 کیلومتر بزرگراه به آزادراه‌ها و بزرگراه‌های موجود تا پایان دولت دوازدهم اضافه می‌شود؛ در بخش هوایی به لحاظ تجمعی بیشترین آسیب‌پذیری را از تحریمها داشتیم، اما توانسته‌ایم با توسعه ناوگان 140 هواپیمای مسافربری را فعال نگه داریم و 30 میلیون مسافر را جابه‌جا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش سهم انتقال بار از جاده به ریل از اهداف کلان و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است که با ایجاد خط دوم ریلی و گسترش خطوط به مراکز استان ها و مراکز بار در دست اقدام قرار دارد، تصریح کرد: در بنادر کشور با وقفه 16 ساله بارگیری از کشتی به قطار را تجربه کردیم و توانستیم هدف برنامه توسعه را با رشد 100 درصدی کسب کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان خاطرنشان کرد: طول آزادراه‌های کشور 2470 کیلومتر است، در ابتدای انقلاب طول آزادراه‌های کشور 76 کیلومتر بود، طول بزرگراه‌های در حال حاضر به 18 هزار و 485 کیلومتر رسیده در حالی که ابتدای انقلاب این رقم 35 کیلومتر بود، طول راه‌های اصلی بالغ بر 26 هزار و 201 کیلومتر است.