مالیات بر خانه های خالی همواره جزو مطالبات مردمی بوده زیرا بسیاری از واحدهای مسکونی در سطح کشور به ویژه تهران وجود دارد که خالی از سکنه بوده و در مقابل اجاره بهای مسکن در این سالهای اخیر و به ویژه ماه اخیر رشد فراوانی داشته است.

اخبار اقتصادی- بسیاری از کارشناسان معتقدند که با اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی مالکانی که ملک خود را اجاره نداده اند مجبور به عرضه آن در بازار مسکن شده و باعث پایین آمدن قیمت مسکن می شود.

نحوه محاسبه مالیات بر خانه های خالی

به گزارش افکارنیوز، محمود علیزاده معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی درباره نحوه محاسبه مالیات بر خانه های خالی گفت: طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بر اساس موقعیت ملک و میزان اجاره‌بهای آن و یا منطقه نسبت به اخذ مالیات اقدام می‌شود. ۲۵ درصد اجاره بها برای استهلاک کسر خواهد شد. مثلاً در صورتی که اجاره بهای یک ملک ماهانه پنج میلیون تومان باشد. در ۱۲ ماه ۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود که ۷۵ درصد آن مالیات است.

علیزاده ادامه داد: طبق قانون از سال دوم به بعد خانه‌های خالی مشمول مالیات می‌شوند که در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم معادل مالیات متعلقه، سال چهارم و به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه اخذ می‌شود.

وی مکانیزم مالیات بر خانه های خالی را در کنترل اجاره‌بها موثر دانست و اظهار داشت : البته سازمان مالیاتی به دنبال استفاده از ابزارهای دیگر برای مالیات‌ خانه‌های خالی است. مثلاً بررسی‌های میدانی و اطلاعات مردمی یا همان سوت‌زنی می تواند به سازمان برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی کمک کند. در حال حاضر بسیاری از مردم در تماس با سازمان امور مالیاتی اطلاعات و خانه‌های خالی را گزارش می‌کنند. این  موضوع جلوی احتکار و سوداگری را می‌گیرد. شهروندان می توانند با تماس شماره ۱۵۲۶ اطلاعات خانه‌های خالی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

دولت از همه مسکن ها مالیات بگیرد!

از سوی دیگر اما علیرضا پاک فطرت  از نمایندگان مجلس معتقد است تنها اخذ مالیات از خانه های خالی در بهبود شرایط بازار مسکن اثرگذار نیست. وی می گوید اگر قانون مالیات بر خانه های خالی در کشور اجرایی شود، قطعا برخی سودجویان اقدام به انعقاد قراردادهای زیرزمینی برای فرار از پرداخت مالیات می کنند، از این رو باید راه کار دیگری نیز برای اخذ مالیات در حوزه مسکن اتخاذ شود.بهترین روش برای اخذ مالیات از حوزه مسکن این است که دولت از تمامی مساکن مالیات دریافت کند

وی افزود: به نظر من بهترین روش برای اخذ مالیات از حوزه مسکن این است که دولت از تمامی مساکن مالیات دریافت کند، یعنی یک متراژ منطقی و کارشناسی را شناسایی و تعیین کرده و از مساکن بالاتر از آن متراژ مالیات دریافت کند، به طور مثال دولت اعلام کند که تمامی مالکان مساکن بالای یکصد متر باید مالیات پرداخت کرده و میزان مالیات بر اساس متراژ و موقعیت منطقه ای افزایش خواهد یافت، در این صورت دیگر شاهد فرارهای مالیاتی در حوزه مسکن نخواهیم بود.

وی گفت: قطعا قوانین باید جامع و کامل باشد و تمام زوایا و خلاء های موجود را پر کند، در سال های گذشته قانونی درباره معافیت افراد از سربازی در صورت طلاق پدر و مادر وجود داشت که این مسئله موجب شده بود که پدرها و مادرها برای معافیت فرزندشان از یکدیگر طلاق صورتی بگیرند. از این رو در تدوین قانونها باید همه جوانب را در نظر داشت.

این نماینده خانه ملت ادامه داد: در بحث قانون اخذ مالیات از خانه های خالی این احتمال وجود دارد که مالک با همکاری بنگاه های ملکی، اقدام به انعقاد قراردادهای صوری اجاره کند تا از پرداخت مالیات معاف شود، همچنین این احتمال وجود دارد که مالکان برای فرار از پرداخت مالیات به صورت متناوب اقدام به مصرف آب، گاز و برق کنند تا مشخص نشود که مسکن مربوطه خالی است؛ پس به نظر من بهتر است که تمام مساکن با شرایطی مشمول پرداخت مالیات البته به صورت پلکانی شوند.

نحوه اخذ مالیات بر خانه های خالی در اروپا

ابوترابی از دیگر نمایندگان مجلس نیز درباره نحوه اخذ مالیات از خانه های خالی در کشورهایی اروپایی اظهار داشت: یک مطالعه کارشناسی درباره روش اخذ مالیات بر خانه های خالی در کشورهای انگلستان، فرانسه و اسپانیا صورت گرفته است، بر اساس این مطالعه، قوانین مالیاتی برای مقابله با خانه های خالی از سکنه در این کشورها در قیاس با کشورمان شدیدتر و گسترده تر است.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال در کشوری مانند فرانسه، دادستان در شهرهای بیش از 200 هزار نفر اگر به یک خانه خالی از سکنه دو مرتبه هشدار داده و مالک آن مسکن را اجاره ندهد، در مرتبه سوم، آن خانه به نفع دولت مصادره خواهد شد و پس از آن در اختیار محرومان و مستضعفان قرار می گیرد.

وی گفت: تمام کشورها با مقوله خانه های خالی همانند احتکار برخورد می کنند، حال انتظار ما از دستگاه قضا و دادستانی این است که به این مسئله ورود کنند.

ابوترابی ادامه داد: ما هیچ امیدی به دولت برای مدیریت بازار مسکن و ساماندهی خانه های خالی از سکنه نداریم، از این رو امیدواریم دستگاه قضا با معضل خانه های خالی از سکنه برخورد جدی کند تا مالکان سودجو خیال و فکر احتکار مسکن را در سر نپرورانند.

وی گفت: اخیرا در دیدار با آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه درخواست کردیم که دادستانی به عنوان مدعی العموم به مسئله ساماندهی خانه های خالی از سکنه ورود کند، از این رو امیدوارم این موضوع به سرعت محقق شود.