طرح مسکن 25 متری طرحی است که این روزها از سوی برخی افراد و مسئولین مطرح می شود که زوج های جوان می توانند در این خانه ها زندگی کرده و حاشیه نشین نشوند.

اخبار اقتصادی- پارسال بود که شهرداری تهران در دوره فعلی که با مدیریت اصلاح طلبان است طرحی را به هیات دولت داد مبنی بر اینکه واحدهای آپارتمانی 25 متری ساخته شود.

به گزارش افکارنیوز، گلپایگانی معاون شهرداری تهران سال گذشته در نشستی اعلام کرده بود که تلاش می کنیم واحدهای کوچک مقیاس ساخته شود و این مساله ضرورت دارد.

وی در دلیل سخنان خود آورده بود که این طرح تنها برای افراد فقیر و کم درآمد نیست بلکه برای یک زوج جوان که می‌خواهند زندگی تازه‌ای آغاز کنند مناسب خواهد بود. 

حالا اما با گران شدن مسکن به دلیل بی تفاوتی های دولت به این بازار و پس از مزخرف خواندن مسکن مهر توسط آخوندی در دولت اول حسن روحانی، این روزها عده ای دوباره طرح خانه های 25 متری را بر سر زبان ها انداخته اند.

جالب اینکه برخی رسانه های اصلاح طلب طرح مسکن 25 متری را به مجلس یازدهم نسبت می دهند در صورتی که این طرح مربوط به شهرداری فعلی و هماهنگی ها در دولت یازدهم است اگر چه وزیر فعلی مسکن با آن مخالف است.

واکنش نماینده مجلس یازدهم به مسکن 25 متری

محمدرضا رضایی کوچی از نمایندگان مجلس یازدهم درباره شایعه موافقت مجلس با تولید مسکن 25 متری، گفت: این موضوعات مطروحه کاملا کذب بوده و مجلس به هیچ وجه موافق تولید مسکن زیر متراژ 40 متر نخواهد بود.

وی افزود: تولید مسکن 25 متری یا مساکن کوچک به هیچ وجه به صلاح کشور نخواهد بود و مشکلات اجتماعی بسیاری را برای کشور به دنبال دارد.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه تولید مسکن 25 متری مغایر با سیاست های کلان فرهنگی در کشور است، افزود: این پروژه قطعا در تناقض با سیاست های شهرسازی و تولید مسکن در کلانشهرها است و این رویکرد در آینده ترکیب جمعیتی خانواده ها را دچار تغییر خواهد کرد.

رضایی کوچی گفت: تولید مسکن کوچک موجب می شود که عملا جوانان به زندگی مجردی و تجردگرایی سوق داده شوند، زیرا در خانه ای با متراژ 25 متر یک خانواده نمی تواند زندگی کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: حال تصور کنیم که یک خانواده دو نفره بپذیرند که مسکن 25 متری زندگی کنند، اما قطعا این خانواده زیر مسئولیت فرزندآوری نخواهد رفت، زیرا در چنین مسکنی نمی توان افراد را ترغیب به فرزآوری کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: قطعا مجلس و اعضای کمیسیون کاملا مخالف تولید مسکن 25 متری هستند، زیرا چنین طرحی در کشور قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

با روان مردم بازی نکنید

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر از طرح ساخت واحد مسکونی 25 متری برای مردم به شدت انتقاد کرد.

متن توئیت عضو هیأت رئیسه مجلس به شرح زیر است:

چند واحد 25 متری ساخته شده و مبتکران این طرح به همراه رؤسای ارشد دولت منفعل در آن ساکن شوند تا یاد بگیرند اگر نمی توانند مشکلی را حل کنند، دست کم با روان مردم بازی نکنند. قرار نبود با چنین پیشنهاداتی سوهان روح باشید.

تو که نوشم نه‌ای، نیشم چرایی

نمک پاش دل ریشم چرایی.

سوال اینجاست مسئولان دولتی و اجرایی که به دنبال مسکن 25 متری برای جوانان و اقشار کم درآمد هستند خودشان در خانه هایی با چه اندازه متراژ زندگی می کنند؟

چرا دولت مالیات بر خانه های خالی را به شکل جدی اجرا نمی کند؟ وعده های کمک به مستاجران به کجا رسید؟ خوب است هر مسئولی که از نین طرح هایی دم می زند خود و خانواده اش چند روزی را در خانه ای 25 متری سپری کند تا طعم چنین زندگی را تجربه نماید.