به گزارش افکارنیوز،

بهروز آقایی،  اظهار داشت: طی روز‌های اخیر این برای سومین مرحله است که در راستای اجرای توافق سه جانبه هند، افغانستان و ایران، یک کشتی صرفا برای حمل کانتینر‌های حامل محمولات ترانزیتی افغانستان وارد بندر شهید بهشتی چابهار می‌شود و این بندر را به مقصد هند ترک می‌کند.

اخبار اقتصادی- وی ادامه داد: در همین راستا بامداد امروز، کشتی اینتر سیدنی با حدود ۷۰ تی‌ای یو کانتینر معمولی و یخچالی حامل محمولات ترانزیتی کشور افغانستان از بندر شهید بهشتی چابهار به مقصد بنادر موندرا و ناواشیوا حرکت کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: تایم کوتاه ترانزیت بین چابهار و بنادر موندرا و ناواشیوا و خدمات مطلوب ارائه شده به بازرگانان افغانستانی، زمینه ساز فعال ساختن ظرفیت‌های توافق سه جانبه ایران، هند و افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار شده است.

آقایی اذعان کرد: در همین راستا در یک ماهه جاری ۱۱۶ تی‌ای یو کانتینر حامل کالا‌های ترانزیتی افغانستان در قالب ۲ کشتی کانتینربر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار به بنادر موندرا و ناواشیوا ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر صادرات کالای هند به افغانستان از طریق بندر چابهار انجام و همچنین محموله‌های صادراتی خشکبار و کالای فاسد شدنی افغانستان از این بندر به هند ارسال شده است، اما ارسال محموله‌های صرفا ترانزیتی در راستای توافق نامه سه جانبه هند، افغانستان و ایران بی سابقه بوده که برای اولین بار در سال ۹۹ محقق شد.