به گزارش افکارنیوز،

مشکلات سیستم خنک کننده مانند لجن رادیاتور تقریباً ۴۰ درصد از خرابی‌های موتور را تشکیل می‌دهد. واضح است که باید از سیستم خنک کننده وسیله نقلیه خود مراقبت کند.

اخبار اقتصادیلجن رادیاتور یکی از شایع ترین مشکلات در خودرو است. لجن  رادیاتور، هسته بخاری یا معابر مایع را به هم وصل می‌کند و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد و تعمیرات گران خودرو می‌شود. حالا این سوال پیش می آید که چه عواملی باعث ایجاد لجن رادیاتور می‌شود و برای رفع آن چه کاری می‌توانید انجام داد؟

 مایع خنک کننده شامل یک پایه (معمولاً اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول) است که با مواد افزودنی و آب مخلوط می‌شود. این پایه در درجه اول وظیفه محافظت از یخ زدگی و جوش را بر عهده دارد. مواد افزودنی در برابر خوردگی، حفره و پوسته پوسته شدن محافظت می‌کنند. مخلوط کردن مبرد‌های ناسازگار باعث می‌شود مواد افزودنی محلول از بین بروند و لجن رادیاتور یا لجن را تشکیل دهند.

 یک واشر سر بد یا سرسیلندر ترک خورده می‌تواند روغن و مایع خنک کننده را به هم بخورد و در نتیجه لجن ایجاد شود. در وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک، سیستم خنک کننده موتور نیز باعث سرد شدن گیربکس می‌شود. نقص در سیستم می‌تواند مایع خنک کننده را با مایعات منتقل کند.

 یکی از دلایل ایجاد لجن در رادیاتور استفاده از آب لوله کشی به جای آب رادیات است که به مرور زمان املاح مدنی آب در بین شبکه های داخلی رادیاتور رسوب کرده و ته نشین می شود و مسیر آب را مسدود می کند. 

این رسوبات بر روی درب رادیاتور و حتی ترموستات تاثیر منفی دارند و عملکرد این قطعات نیز مختل می شود و در وضعیت بحرانی می تواند کانال های داخلی سیلندر و سر سیلندر را نیز مسدود کند و باعث سوختگی واشر سر سیلندر می شود.

برای جلوگیری از تشکیل لجن، همواره از ضد یخ ها با ترکیب استاندارد با آب استفاده کنید. اگر می خواهید فقط از آب استفاده کنید آن را به روش زیر آماده کنید: ابتدا آب را جوشانده و بعد از خنک شدن آن را مجدد بجوشانید  و بعد از خنک شدن، آن را به آرامی به داخل رادیاتور یا منبع انبساط خودرو منتقل کنید.