به گزارش افکارنیوز،

آب سالم مایه حیات جامعه است و آبهای سنگین و غیربهداشتی نیز باعث بوجودآمدن بیماریهایی ازجمله سنگ کلیه می گردد و بویژه برای کودکان و خردسالان آب شرب سالم یک نیاز ضروری است.

مدتهاست است که مردم شهرستان ملکشاهی با مشکل تهیه آب شرب بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند.

سالهاست معضل آب شرب شهرستان ملکشاهی بویژه شهر ارکواز حل نشده باقی مانده و چاره جویی مسئولان شهرستان هنوز بی نتیجه باقی مانده است.

آب لوله کشی کنونی شهر ارکوازملکشاهی غیرقابل شرب و درجه سختی آن به حدی است که حتی برای استحمام و شستشو هم چندان مفید نمی باشد.

برخی از شهروندان برای تهیه آب شرب، کیلومترها از شهرخارج شده و به چشمه های اطراف می روند تا چند دبه آب برای مصارف پخت وپز وآشامیدن تهیه کنند.

عده ای دیگر که وضعیت مالی بهتری دارند، اقدام به خرید دستگاه تصفیه کن آب خانگی نموده اند تا از دردسر تهیه آب از چشمه ها راحت شوند، گرچه هزینه تعویض فیلتر که به عت سنگینی بیش ازحد آب نیاز به تعویض مکرر دارد را متحمل می شوند.

این درحالی است که در 15 کیلومتری شهر ملکشاهی دریاچه ای از آب شیرین درپشت سدی که شاید اشتباها "سدایلام" نامگذاری شده است ذخیره شده است. سدی که قرار بود نام آن سد چم گردلان باشد و آب رودخانه گل گل ملکشاهی را ذخیره کند.

به هرحال طرح و ایده انتقال آب این سد از مسیر شهر مهر تنها راه حل بحران آب شیرین این شهرستان است.

این پروژه علاوه بر تامین آب شرب شهر ارکوازملکشاهی ، درمسیرخود می تواند آبادانی های پرثمری را بوجود آورد؛ ازجمله اینکه همه زمینهای کشاورزی مسیر مهر و گردنگاه را از دیمی به آبی تبدیل کند و باغات و سبزیکاریهایی ایجادکندکه خود باعث رونق اقتصادی شهرستان و تامین میوه،سبزی و صیفی را فراهم آورد.

این طرح باتوجه به نزدیکی مسافت شهر تا سدچم گردلان هزینه های هنگفتی برای دولت دربرنخواهد داشت و از حقوق مسلم مردم شهرستان ملکشاهی دارابودن آب لوله کشی سالم و قابل شرب می باشد.

امیدواریم که روزی با تحقق این خواسته و اجرایی شدن این طرح ، همه آب تصفیه کن هایی که در برخی خانه ها خریداری شده اند جمع آوری شوند و بلور رسوبات دهانه شیرآبهای منازل متلاشی گردد.

یکی از شهروندان ملکشاهی در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: آب شهرستان غیرقابل شرب است و باوجود تصفیه کن خانگی، اما باز آب شرب کیفیت ندارد.

وی افزود: بهترین راهکار برای رفع مشکل آب شرب شهرستان، انتقال آب از سد چم گردلان وتصفیه کردن آب است.

شهروند دیگری می گوید: آب شهرستان به علت سختی بالا، غیرقابل شرب است که باعث شده است بیشتر مردم دچار بیماریهای کلیوی شوند و بهترین راهکار، تصفیه خانه است.

وی اظهارکرد: آب شرب شهرستان ملکشاهی دارای مشکلات فراوانی است ازجمله؛ نبود آب کافی در سطح شهر و عدم برنامه ریزی مناسب در جیره بندی محلات، غیرقابل شرب بودن آب شهرستان، وجود زباله بی رویه در سطح رودخانه های منتهی به منبع اصلی آب شهر، قدیمی بودن منبع های ذخیره آب و لوله های اصلی مجاری آب، بالا بودن تعرفه آب با توجه به بی کیفیت بودن، نداشتن تصفیه خانه آب در سطح شهرستان و... که بهترین راه حل برای جایگزینی آب شرب شهرستان، انتقال آب از سد چم گردلان به مرکز شهرستان است.

یکی از جوانان ملکشاهی گفت: در حال حاضر تنها راه مقابله با کمبود آب شهر انتقال آب از سد چم گردلان هست چون چند بار اقدام به حفر چاه نمودند ولی جواب نداد.

فرضی افزود: بنده اصلا با تهیه اب از چشمه موافق نیستم شاید به ظاهر تمیز به نظر برسه ولی اب چشمه کلر زنی نشده و فکر کنم ضررش بیشتر از اب لوله کشی فعلی باشه.

این شهروند تصریح کرد: اب فعلی از پایین دست تامین میشه که باتوجه به هدایت آب فاضلاب که به اشتباه به پایین دست انقال داده میشه که متاسفانه بدون کوچکترین اعمال در خصوص تصفیه ابتدایی دوباره به مخزن انتقال داده میشه که با کلر زنی روزانه در اختیار مردم گذاشته می شود.

یکی از اهالی شهر ارکواز به خبرنگار ما گفت: بنده به عنوان یک شهروند از کلیه مسولین گله مندم که قراربودآب سدچم گردلان که مال ملکشاهی هست جهت استفاده شرب ومزارع وباغات انتقال پیداکنه ومبلغی اعتبار هم برای این کارگذاشتندولی معلوم نیست چه شدوکجارفت.

وی اظهار کرد: به نظر میرسد راه اندازی یک تصفیه خانه با هزینه مقداری دولت ومابقی از طریق فیش آب وبه صورت ماهیانه قسطی ازمردم می تواند برای کاهش الودگی اب شهرستان مفید باشد.

یکی دیگر از جوانان شهرستان می گوید: نکته اول در خصوص آب این است مسولین و رسانه ها فقط در فصل تابستان که با مشکل رو به رو هستن به فکر راه حل می افتند که این یعنی مسولین به دنبال راه حل کوتاه مدت و به اصطلاح مسکن هستن و اولین و آخرین راه پیشنهادی آنها جیره بندی آب است درصورتی که برای این مشکل باید بدنبال راه حل اساسی بود که شاید یک پروسه چند ساله باشد.

یکی از ساکنان ملکشاهی به خبرنگار ما گفت: من از آب شرب شهرارکوازملکشاهی برای مصرف شرب استفاده نمی کنم، فقط برای مصارف عمومی بجز شرب استفاده می کنم. کیفیت آب پائین است ودارای رسوبات زیادی می باشد. از مسئولین درخواست داریم پروژه آب سدچم گردلان به مرکز شهرستان را با جدیت بیشتری پیگیری کنند و با چاههای غیرمجاز آب درشهرستان مبارزه کنند.

دیگری می گوید: پروژه انتقال آب از سدچم گردلان با کندی مواجه است و این امر باعث فرسایشی شدن پروژه می شود و نیاز به اعتبارات فراوان دارد که از مسئولین درخواست پیگیری این پروژه را داریم.

یکی از اهالی ارکواز ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: آب مایه حیات است اما آب ملکشاهی مایه هلاک است، آب شهرستان ملکشاهی غیرقابل شرب وبی کیفیت است. مردم ملکشاهی مشکل گوارش ناشی از مصرف آب شرب شهرستان دارند. آب مرکزشهرستان در اکثر مواقع قطع می شود. آلودگی آب باعث شده که اکثر مردم شهرستان از آب تصفیه کن خانگی استفاده کنند و این خود دارای بار مالی وهزینه های فراوان است. برخی از مردم نیز آب شرب خود را از چشمه ها تهیه می کنند.

وی افزود: یکی از دلایل آلودگی و کیفیت پائین آب این است که منبع آب، قدیمی ودرپائین شهر است وفاضلابهای شهرستان نیز با آب منبع مخلوط می شوند و بدون تصفیه به شبکه لوله کشی آب شهرستان تزریق می شود.

"ایوب عزیزی" محقق طب سنتی گفت: طب سنتی، آب را عنصرالحیات می داند و آبی که حاوی مواد اضافه باشد را عامل ایجاد امراض مختلف محسوب می کند، آب جوشانده شده وسردشده را توصیه می کند یعنی آبی که مواد اضافه و املاح مضر آن حذف شده باشد، درحالیکه آبهای معمولی، خصوصا آب معمول شهر ارکوازملکشاهی بسیار سنگین و از نظرعلمی سخت است و مخرب کلیه هاست.

وی اظهار کرد: نیترات ماده ای است سرطان زا، این ماده وارد آب می شود وآبهای تصفیه نشده وسخت، این ماده را درخود دارند. درمنابع اسلامی و سنتی آب باران بعنوان شفابخش توصیه شده است زیرا آبی سالم وحاصل تقطیر طبیعی از دریا واقیانوس است، یعنی آبی که زلال وسالم باشد مایه ی سلامتی وشفای بدن انسان است.

عزیزی تصریح کرد: گازی که برای میکروب کشی به آب لوله کشی اضافه می کنند، سمی است وکلر عامل پیری پوست بدن، ریزش مو، خستگی وبی حالی است که متاسفانه در مقادیر زیاد به آبهای لوله کشی شهری اضافه می شود.

به هرحال سختی های تهیه آب شرب بردوش مردم ملکشاهی سنگینی انداخته وانتقال آب سدچم گردلان به این شهر، فاصله زیادی تا تحقق این امر و تکمیل پروژه آب رسانی دارد. و این مدت زمان بدون آب لوله کشی قابل شرب درشهرستان، در واقع مدت زمانی است طولانی وغیرقابل تحمل.

در همین راستا، همت مسئولان  شهرستانی و استانی می تواند با  تسریع در انجام این پروژه به کمک مردم برسد و روزی شاهد جریان آب شیرین سد چم گردلان در لوله های آب منازل خود باشند.

به منظور رعایت حال شهروندان ملکشاهی در طول مدت باقی مانده تازمان انتقال آب شیرین برای مصارف خانگی، می توان طرحهای جایگزین نظیر تخفیف هزینه آب، توزیع روزانه آب شیرین توسط تانکرهای سیار در خیابانهای اصلی و توزیع دستگاههای آب تصفیه کن با قیمت یارانه ای را اجرا کرد. البته اجرای این موارد، همت مسئولین شهرستانی و استانی را می طلبد.