به گزارش افکارنیوز،

در این مقاله قصد داریم صفر تا صد ایمپلنت دندان را در 8 دقیق برای شما توضیح دهیم. ایمپلنت دندان یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان های از دست رفته هستند. این ایمپلنت ها می توانند زیبایی از دست رفته ناشی از جای خالی دندان ها را دوباره به شخص و بازگرداند. همچنین زیبایی می تواند تاثیر بسیار زیادی در روحیه و اعتماد به نفس شخص داشته باشد .

از مسائل ظاهری که بگذریم وجود یک دندان ایمپلنت شده که از لحاظ کارایی بسیار شبیه به دندان واقعی انسان باشد می تواند تاثیر بسیار مفیدی روی دستگاه گوارش فرد بگذارد همانطور که می دانید پروتزهای موقتی و به اصطلاح دندانهای مصنوعی درصد قابل توجهی نسبت به دندان واقعی کارایی کمتری به ویژه از لحاظ قدرت جویدن دارد .

به همین دلیل ایمپلنت دندان یک انقلاب بسیار بزرگ برای بیماران دندان بوده است. بسیاری از افراد به دلیل باورهای اشتباهی که وجود دارد از ایمپلنت دندان خودداری می کند و با دیر انجام دادن یا انجام ندادن ایمپلنت به خود آسیب های فراوانی می زنند.

اگر موافق باشید در ادامه چند باور اشتباه درباره ایمپلنت دندان و قیمت ایمپلنت دندان را مرور مکان.

3

آیا  ایمپلنت دندان بسیار دردناک است؟

 یکی از باورهای اشتباهی که وجود دارد این است که این ایمپلنت دندان بسیار دردناک است و در واقع یک عمل جراحی بسیار وحشتناک و با درد فراوانی همراه است. همین باور اشتباه که به گوش افراد رسیده است آنها را از انجام این ایمپلنت منصرف کرده است. اما حقیقت چیست؟

4

 حقیقت این است که ایمپلنت درد زیادی به هیچ عنوان ندارد و گاهی از کشیدن یک دندان نیز ساده تر و کم درد تر است. درحال حاضر بی حسی بسیارخوبی امروزه در دندانپزشکی ها استفاده می شود که به طور کامل محل را بی حس می‌کند و یک درد بسیار کم و قابل تحمل در حین عمل ممکن است شخص احساس کند.

 ولی باید توجه داشته باشید که به پزشک مراجعه نمایید که از بهترین مواد و داروهای بی حسی برای شما استفاده کند به عنوان مثال دکتر صادق آقاجری که متخصص ایمپلنت دندان هست یکی از دندانپزشکان است که بهترین مواد را چه در بی حسی و چه در ایمپلنت دندان و جنس به کار رفته در این ایمپلنت دندان برای شما به کار می برد. و به طور کلی باید در انتخاب دندانپزشک بسیار بسیار دقت به خرج دهید زیرا یک عمل بسیار پرکاربرد و مفید فایده مانند ایمپلنت دندان در صورتی که برای شما رضایت بخش خواهد بود که توسط یک پزشک و دندانپزشک حاذق انجام شده باشد.

در ادامه به مورد بعدی که بسیار برای افراد سوال پیش می‌آید و باور اشتباهی درباره آن وجود دارد اشاره می نماید:

 آیا  ایمپلنت دندان سرطان زا است؟

 یکی از باور اشتباهی که درباره ایمپلنت دندان وجود دارد این است که  سرطان زا است. در صورتی که این مسئله به هیچ عنوان واقعیت ندارد و در صورتی که به دندانپزشک مراجعه نمایید که از بهترین مواد و وسایل برای شما استفاده نماید این موضوع صادق نمی باشد و با خیال راحت می توانید ایمپلنت دندان را انجام دهید.

5

آیا ایمپلنت دائمی است؟

یکی دیگه است باورهای اشتباه که وجود دارد این است که ایمپلنت دندان به سرعت می شکند یا از بین می‌رود و همچنین برای عده ای نیز این سوال پیش می‌آید که آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

 در اینجا باید چند نکته را در نظر داشته باشیم اینکه ایمپلنت دندان به سرعت بشکند یا از بین برود نشان می دهد که جنس ایمپلنت دندان خوب نبوده و باز برمی گردیم به  به همان نکته که برای این پلنت دندان باید به یک دکتر بسیار حاذق و کاربلد مراجعه نمایید. 

حال ما بنا را بر این می‌گذاریم که شما ایمپلنت دندان را پیش یک دکتر بسیار حاذق و باتجربه مثل دکتر صادق آقاجری انجام داده اید.  در این صورت می توانید مطمئن باشید که اینپلنت دندان شما عمر بسیار طولانی خواهد داشت ولی باز هم طول عمر آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 به عنوان مثال یکی از عوامل بسیار مهم بهداشت دهان و دندان و لثه ها می باشد. ساده ترین راه برای رعایت بهداشت دهان و دندان مسواک زدن در طول روز و بعد از خوردن شیرینی جات می باشد .همچنین با رعایت بهداشت می توانید به سلامت لثه های خود کمک کنید و از عفونت ،آبسه و تورم آن جلوگیری نمایید.

 یکی دیگر از مواردی که همواره در کنار مسواک به آن اشاره می نماییم نخ دندان برای از بین بردن پلاک های بین دندانی و بهداشت بین دندان ها می باشد. چنانچه این موارد را رعایت نمایید و از این پلنت دندان با جنس و مواد اولیه خوب برای شما استفاده شده باشد و پزشکی که این کار را برای شما انجام داده حاضر باشد می توانید اطمینان داشته باشید که ایمپلنت دندان حتی تا ۲۰ سال و شاید هم مادام العمر برای شما کار بکند.

 توجه داشته باشید شکستن گردو و فندق با ایمپلنت جزو موارد ضمانت ایمپلنت دندان می باشد!!!!

ایمپلنت برای چه سنی مناسب است؟

یکی از باورهای اشتباهی که وجود دارد این است که افرادی که پا به سن گذاشتن دیگر نمی‌توانند ایمپلنت دندان را انجام بدهد. درصورتیکه ایمپلنت دندان کاملاً بستگی به بافت استخوانی فک و بدن شخص دارد و نمی‌توان سن دقیقی را برای آن تعیین کرد به همین دلیل بهتر است که توسط پزشک معاینه شوید تا دندانپزشک شما تصمیم بگیرد، که آیا کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر؟

 حال این سوال پیش می آید که آیا هیچ محدوده‌ای برای ایمپلنت از لحاظ سن وجود ندارد ؟باید بگوییم که علاوه بر اینکه در سن بالا باید توسط دندان پزشک معاینه شوید و دندانپزشک برای شما تصمیم بگیرد بهتر است در سنین پایین نیز این اتفاق بیفتد معمولاً افراد نوجوان و جوانی که دندان خود را در اثر سانحه ای مانند تصادف و یا غیره را از دست می دهند .

ما توصیه می‌شود که تا کامل شدن رشد فک خود دست نگه دارند معمولاً این سن تا ۱۶ سالگی می باشد ولی سن دقیق آن را پزشک می‌تواند برای شما مشخص نماید به همین دلیل جای نگرانی وجود ندارد در هر سنی با متدهای جدید می توانید ایمپلنت دندان را به راحتی انجام دهید.

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

 اگر بخواهیم به یکی از بزرگترین سوالات ذهن بیماران خود پاسخ بدهیم این است که قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟ آیا ایمپلنت دندان گران است؟ گاهی با توجه به قیمت های نجومی که تعداد اندکی از دندانپزشکان ارائه می‌دهند این سوال پیش می‌آید که چرا ایمپلنت دندان گران است؟

 پزشکان مجربی که کار ایمپلنت دندان لمینت دندان جراحی لثه و غیر را انجام می دهند از بهترین و تریاک و با کیفیت ترین مواد اولیه برای کار خود استفاده می نماید ولی در کنار این کیفیت همواره قیمت مناسب را در نظر می گیرد قیمت ایمپلنت دندان نیز از حدود سه میلیون تومان تا حدود ۱۰ میلیون تومان می باشد البته قیمت های بالاتری نیز وجود دارد. با توجه به اینکه قیمت  مواد اولیه کم و زیاد می‌شود قیمت ایمپلنت نیز بالا و پایین میرود.

آیا ایمپلنت چند دندان کنار هم امکان پذیر است؟

در اینجا به یکی دیگر از باورهای اشتباهی که از چندین بیمار شنیده ایم اشاره می کنیم این باور این است که ایمپلنت چند دندان یا ایمپلنت چند دندان کنار هم امکان پذیر نیست.

در اینجا باید بیان کنیم که چنین باوری از پایه اشتباه بوده امکان ایمپلنت چند دندان در دهان وجود دارد اینپلنت ها می توانند کنار هم باشند یا از هم دیگر با فاصله قرارداشته باشند.  که دندان‌های از دست رفته در کنار یکدیگر نباشند ایمپلنت به راحتی انجام می‌شود و پایه آن در لثه و نزدیک استخوان فک قرار می‌گیرد و بعد از اینکه جوش خورد قسمت کانکتور و تاج روی آن قرار می گیرد و تمامی دندان‌ها نیز به همین شکل ایمپلنت می‌شود.

در صورتی که دندان های از دست رفته کنار هم باشند نیز امکان ایمپلنت وجود دارد و پزشک می تواند با معاینه بیمار بهترین و درست ترین تصمیم را بگیرد. 

یکی از عوامل مهمی که شما را کاندیده انجام و یا عدم انجام ایمپلنت دندان می‌کند استخوان فک و قدرت نگهدارندگی و استحکام آن می‌باشد. هر چند اگر مقداری تحلیل رفتگی نظر استخوان فک وجود داشته باشد با استفاده از پودر استخوانی و کارهای تخصصی که پزشکان معالج در آن تبحر دارند و فک شما را برای ایمپلنت دندان آماده می کند.

تجربه یکی از بیمارانی که ایمپلنت انجام داده است:

در ادامه از شما دعوت می کنیم تا تجربه یکی از بیماران را که ایمپلنت دندان انجام داده است بشنویم:

 آقای کیهانی یکی از بیمارانی است که ایمپلنت دندان را حدود چهار سال پیش دکتر آقاجری انجام داد است. وی ایمپلنت چهار دندان را در یک روز انجام داده است و این طور شرح می دهد که ابتدا که وارد مطب دکتر شدم استرس زیادی داشتم ولی با برخورد گرم و صمیمانه دکتر آقاجری و توضیحاتی که به من دادند آرامش پیدا کردم و قوت قلب گرفتم.

 بعد از آن آقای دکتر کارهای بی حسی را برای من انجام دادم و بعد از حدود ۱ روز و کمال به صورت کامل بی حس شد. در حین انجام این پلنت درد بسیار کمی را داشتم اعتراف می کنم که کمتر از چیزی بود که توقع اش را داشتم و فکر میکردم پایه های ایمپلنت برای من قرار داده شد و  و مرحله اول کار در زمان اندکی برای من انجام گرفت.

 پس از آن به خانه رفتم. به توصیه دکتر قبل از رفع بی حسی ایمپلنت دندان از مسکن استفاده کردم. و چون ۴ دندان را همزمان ایمپلنت کرده بودم اندکی درد داشتم که آنهم با مسکن کاملاً قابل کنترل بود همچنین همانطور که می‌دانید در روز پس از جراحی نباید آب دهن خود را به بیرون بریزید یا مسواک بزنید من نیز این کارها را انجام ندادم و به خوبی به توصیه های دکتر گوش کردم مایعات سرد نیز بسیار کمک کننده بود. اندکتور منیز طبیعی است که در یک هفته پیش رو از بین رفت.

 پس از آن حدود یک ماه بعد برای جراحی کانکتور در زیر لحظه رفتن باید اعتراف کنم که این دفعه به هیچ عنوان دردی را احساس نکردم هیچ دردی!

 پس از آن نیز نصب تاج دندان برای من انجام شد که بسیار همرنگ و شبیه دندان های خودم است. باید بگویم که بعد از چهار سال به هیچ عنوان احساس نمی کنم که یک جسم خارجی داخل دهان من قرار دارد و درست مانند دندان های خودم است.